Quantcast
Channel: Jovana Miljanovic
Viewing all 268 articles
Browse latest View live

Zašto nema novih tekstova na blogu?

$
0
0

Dobar vam dan želim. Svi vi koji me redovno pratite i čitate, primetili ste da slabije pišem na blogu i možda se pitate šta stoji iza toga. Novih teksova ni novih lekcija nema iz prostog razloga: Još uvek nismo savladali one stare. Određene tekstove pisala sam da pomognem sebi, a kroz pomoć sebi, pomogla sam i nekima od vas i to je bila moja najveća nagrada. Onda se desio najveći burn out u mom životu prošle godine. Pa sam mislila da sam nešto naučila. Potom se desio još jedan, čisto da obnovim gradivo. Onda se desio pad na kičmu, pa tumor, pa napadi anksioznosti i na kraju depresija. Nije mi bilo do javnog eksponiranja ni pisanja, morala sam svu svoju energiju da usmerim na sebe. Pisala sam svaki dan, ali za sebe, u dnevnik, penkalom na papir. Pisanje penkalom oduvek mi je strast. Kada se mastilo razlije po papiru ono oslobađa stres do 80%. Izmišljam ove podatke, to je zbilja samo subjektivni osećaj. Papir ima čudnu moć i ko nije probao da vodi papirni dnevnik, džabe mu sada ja pričam. To je jedna od onih stvari koje prosto moraš osetiti.

Ove godine planiram se foksuirati više na to da savladam stare lekcije o kojima sam pisala, nego da konstantno implementiram neke nove navike i izveštavam vas o tome. Zato sam i aktivnija na Instagramu nego na blogu i ako želite da vidite kako zaista izgleda moj svakodnevni život, pogledajte moje Insta priče.

Poslednja dva meseca na Facebook stranici delila sam svoje stare tekstove. Ima ih tačno 170. Fascninantno mi je da kada podelim stare tekstove tačno znam, vidim i čujem sebe dok sam ih pisala. Neka druga Jovana sa nekim drugim pogledima na svet. Sa nekim drugim uverenjima. Svaki sledeći tekst bio je korak napred u radu na sebi. Svaka ispisana reč, mali pomak na bolje. A grešila sam puno i hoću to da vam priznam ovako javno, da ne mislite da sam ja sve o čemu pišem apsolovirala. Da se razumemo, kao što napisah gore, deleći sa vama ja pomažem sebi. Meni je pisanje oduvek bilo potreba, lek i alat.

Ovog januara srušio mi se jedan moj mali svet, bez i jednog zvuka bum, kako je to inače bivalo kada sam se na primer srušila na pod u teretani pa su zidovi odjeknuli. Ovog puta nije se čulo ni bup, ni tup, ni tras. Samo tišina bez odjeka. Srušio se u tišini, delići su se rasprsnuli i ne vredi ih sada lepiti. Nema nazad. Određena uverenja dovela su me do nekih nezadovoljavajućih rezultata. Kao što već rekoh, ne treba to krpiti, lepiti, prekrajati, jednostavno treba otpustiti, zahvaliti se na lekciji i nastaviti dalje pametnije. Kako bih volela da lekcije naučimo iz prve, onda prosto ne bi bilo potrebe da stalno padamo na popravnom i ponavljamo životni razred. Ali neke lekcije i neke razrede možemo da savladamo samo kada nam je vreme. Kada smo spremni i fizički, psihički i duhovno za njih. Kada se svet raspukne, to zaista ne boli koliko si mislio da će boleti. Samo ti ostane neka rupa, seta i praznina. A ta praznina ne sme da se popunjava bilo čime. Ne, ne… Ta praznina mora da se dobro izluftira, provetri, da iz nje izađe sva pršina i prljavština. A onda je treba obložiti mirisnim i lekovitim mislima, i zatim napuniti samo onim što ti donosi osmeh na lice.

Rekla sam u jednom tekstu i dalje stojim pri tome.

“Život je previše kratak za neukusnu hranu, razvodnjena prijateljstva, solidne veze i prihvatljive poslove. Život je dovoljno dug za posao iz snova, makar morao da ga kreiraš sam, za ljubav kakvu želiš i prijatelja na kojeg se možeš osloniti. Ukusna hrana je previše dobra da ne bude pojedena, a ti si itekako vredna osoba da se postaraš da uzmeš ili dobiješ sve što u svom životu poželiš.”

Da citiram i nekoga mnogo pametnijeg od mene:

“Šta ne boli – to nije život, što ne prolazi – to nije sreća.” Ivo Andrić

Ako osećate da vas je i ove praznične sezone sreća zaobišla, možda je vreme da prestanete da je jurite i ona će vas možda baš tada naći.
“Tako obično biva. Oni koje želimo da vidimo ne dolaze u časovima kad na njih mislimo i kad ih najviše očekujemo, a pojavljuju se u nekom trenutku kad smo mislima najdalje od njih. I našoj radosti zbog ponovnog viđenja treba tada malo vremena da se podigne sa dna, gde je potisnuta, i pojavi na površini.”
Da privodim tekst kraju, ono što želim vama želim i sebi. Kako bih kreirala plodno tlo za više svakodnevnih srećnih trenutaka u svom životu okrenula sam se časovima bibliokreativnosti i pisanju na francuskom, radionicama kuvanja, odlasku u pozorište, magičnom koncertu Beogradske filharmonije i  upozavanju sa kursem koji planiram da upišem za somelijere i čokolatijere. Vodila sam dnevnik o tome kako se osećam posle kafe ili viđanja sa  ljudima iz svog okruženja. Shvatila sam da osobe koje zbog zajedničke istorije koju imamo zovem prijateljima više ne odgovaraju značenju te reči. Da me viđanja sa njima ostavlja praznom i iscrpljenom. Da mi izvlače energiju, umesto da me pune istom. Pustila sam ih da odu, da do februara zaista uplovim na talasu nove godine, bez repova iz prošlosti. Poslužili su mi kao inspiracija za izazov koji sam sebi zadala od 22.januara. Već sam deaktivirala sve aplikacije društvenih mreža na mobilnom telefonu i ograničila korišćenje Instagrama na uveče i ujutru, a proveru mejla na 3x dnevno, jer tu volim da sam dostupnija zbog svih žena koje dolaze na moju radionicu.

Od ponedeljka 22.01. započinjem novi lični izazov. Mesec dana bez i jedne kafe, sastanka ili bleje u prazno. Mesec dana da završim sve što odlažem. Mesec dana da započnem sve što nisam stizala, a želela sam. Mesec dana da napravim svoju prvu radionicu na francuskom. Mesec dana da oživim moju radionicu na engleskom. Mesec dana da lepo isplaniram putovanja u Zagreb, Podgoricu, Novi Sad, Atinu, Njujork i Montpellier. Mesec dana da nastavim da se bavim kuvanjem i nađem savršenu školu za čokolatijera i somelijera za leto u Francuskoj. KADA, AKO NE SADA? Vodila sam dnevnik poslednjih mesec dana kako se osećam nakon svakog viđanja i rezultati su poražavajući. Samo petoro ljudi mi je zapravo dopunilo energiju, a ostali su me iscrpeli u svakom smislu. Poražavajuće. Emocionalni vampiri kriju se u svim bojama, oblicima i veličinama 😈 Neću da čitam nove knjige, slušam nove podcaste, gledam nove videe. Hoću da se vratim sebi. Da zadrem do srži. Hoću u suštinu, a ne u širinu. KO JE SA MNOM?

A post shared by Jovana Miljanovic (@joxynyc) on

Ako želite da pročitate moje stare tekstove, možete naći neke od njih sortirane po temama na FAQ stranici. Možete videti šta od knjiga preporučujem na Goodreads stranici, ili koje Podcaste volim na PocketCasts appu. Ako želite da mi se priključite na ovom izazovu, javite mi kako vam ide na Instagramu. Ja ću izveštavati kako se osećam s vremena na vreme.

The post Zašto nema novih tekstova na blogu? appeared first on Jovana Miljanovic.


DAN NA POSLU Pijanista Nemanja Nikolić

$
0
0

Rubrika DAN NA POSLU kreirana je od marta 2017.godine sa idejom da predstavi čitaocima uvid u to kako zapravo izgleda neki posao. Želja mi je bila da predstavim neke ljude sa kojima se družim ili sarađujem, a koji uspešno grade svoju karijeru, kako bih inspirisala one koji trenutno studiraju ili rade ono što ne vole i možda razmišljaju o karijernom zaokretu. Mislim da je informacija najbitnija valuta u 2018, jernam pomaže da steknemo nove uvide i brže donesemo bolje odluke o našem životu i budućnosti. Obrađivaćemo razna zanimanja od fitnes blogera do programera, od novinara do dizajnera, od kreatora do vozača.

Današnji gost u rubrici  DAN NA POSLU je Nemanja Nikolić, po zanimanju pijanista.

01. Kada si znao da je muzika ono što će biti tvoj poziv​?​

Praktično od malena, pošto sam rastao u muzičkoj porodici. U periodu kada su se moji vršnjaci igrali žmurke i provodili dane na igralištima, ja sam se dvoumio kojim putem da pođem. Prelomio sam u 14.godini kada sam sazreo i krenuo u muzičku školu, gde sam bio okružen vršnjacima sa istim interesovanjem. Tada sam shvatio da je muzika moje glavno sredstvo izražavanja i moj životni poziv. Posle toga, ni jedno odricanje nije mi teško palo.

02. Koje su sve opcije za muzičare danas?

Muzička industrija se danas baš kao i tehnologija razvija  brzo i munjevito, samim tim i mogućnosti su mnogo veće nego kada sam ja počinjao. Svako bira muzički pravac kojim želi da se bavi, a digitalni mediji nam danas omogućavaju globalnu vidljivost. Divna stvar je što danas vaš nastup bez problema može da gleda neko dok se u metrou vraća sa posla u Njujorku i da na njega momentalno reaguje, prokomentariše ga ili podeli sa prijateljima, pa su granice prostora brišu.

03. Uspevaš da uskladiš pedagogiju, korepeticiju i javne nastupe.​ ​Šta te najviše ispunjava​?

Nemoguće je odlučiti se. Uživanje je stečeno znanje i iskustvo prenositi deci, a podjednako neprocenjivo osetiti razmenu energije prilikom javnog nastupa sa publikom koja kao ogledalo vraća dobru emociju ka vama.  Ono što je meni najbitnije je da iz rada sa učenicima, baš kao i na nastupima stičem nezamenljivo iskustvo i gradim sebe.

04. Sarađuješ sa mnogim umetnicima i radiš sa raznovrsnim sastavima. Uz to, veoma uspešno izvodiš ne samo klasične kompozicije, vec i jazz, mjuzikl, Dizni melodije, pa i filmsku muziku. U čemu je razlika i šta je potrebno kako bi se ovladalo svim tim stilovima?

Najbitnije je da se muzičar pronađe u tome što radi i da to zbilja voli. Zahvalan sam što imam prostor i mogućnost da kreiram jedinstvene aranžmane i da improvizujem na licu mesta u zavisnosti od mog trenutnog raspoloženja i osećaja.
U nešto sto je mainstream implementiram delove klasičnih kompozicija, i samim tim kreiram zadovoljstvo kod publika koja to prepoznaje, i kod sebe kao izvođača kome je dopušteno da tako nešto stvara. Time se publici  približava i nešto iz klasične literature što im je možda do tada bilo nepoznato, a onda kada to uživo čuju požele da saznaju više. Publika prepoznaje i ceni tu vrednost i nagrađuje lepim rečima i aplauzom.

05. Koji su to trenuci zbog koji sve vredi i koje pamtiš sa svojih nastupa​?​

Nekad se za koncert i nastup pripremam i po godinu dana svakodnevnim višečasovnim vežbanjem. Sav taj trud i odricanje se isplati kada publika sve to prepozna, i uzvrati svojom energijom i gromoglasnim aplauzom. Pre dve večeri je bio jedan takav trenutak, gde sam pomislio da po prvi put razumem kakav može biti osećaj fudbalera kada se nađe u grotlu ogromnog stadiona i čuje huk navijanja sa tribina. Ovih stotinak ljudi – koliko je moglo da stane u klub, podigli su energiju prostorije do tačke usijanja i učini da zaista budemo ponosni na emociju koju smo kreirali putem muzike.

06. Bavio si se i humanitarnim radom i svirao za decu bez roditeljskog staranja, za decu obolelu od raka i za udruženje Debra…Koliko umetnost uspeva da osvesti ljude i ukaže na neki problem i pokrene društvo?

Muzika svojom lepotom i izrazom podstiče ljude da dodju na takve događaje i samim tim se budi empatija i podiže svest. Osećanja koja muzika može da pokrene i dočara, po mom mišljenju su nemerljiva sa bilo čim drugim. Ona je svuda oko nas i stalno je u nama, iako mi ponekad ne budemo svesni toga. Nastupanje na humanitarnim koncertima takvog tipa vraća mi još dublju veru u vrednost muzike. Kada smo za decu koja, na nesreću, nemaju mnogo kontakta sa drugima i svetom koji ih okružuje svirali, a oni počeli da se, poneseni muzikom gibaju i pevuše, pred nama se pomeralo i kretalo nešto novo i veličanstveno. Kao da je za decu, u tom trenutku, počeo da postoji i svet na koji dotada nisu reagovali…

07. Koji ti je omiljeni nastup i gde si sve nastupao?

Jedan od najdražih koncerata mi je solistički koncert na Kolarcu. Mogu reći da mi je svaki nastup drag, jer se na svakom trudim da dam deo sebe i da bude jedinstven.

Nedavno sam nastupao na jednom koncertu na platou ispred  Hrama Svetog Save gde smo između ostalog svirali Diznijeve pesme i oraspoložili mališane koji su tu došli sa roditeljima. Sam hram, povod, Božić, sneg i ljudi učini su ovo iskustvo nezabravnim.

Pošto volim da putujem, radujem se svakom pozivu koji dobijem da nastupam u inostranstvu. Uvek je lepo upoznati nove kulture, ljude, i gradove. Do sada me je put odveo u Litvaniju, Francusku, Italiju, Englesku, a videćemo šta mi nosi ova godina.

08. Pamtiš li neki poseban peh i kako se snalaziš kada uslovi rada nisu baš idealni?

Kada nastupam na koncertnim klavirima u akustičnim salama uglavnom nemam nikakvih problema. Međutim, kada sviram sa ozvučenjem, gde su tehnički uslovi znatno komplikovaniji, ume da bude neprijatno. Na jednom od nastupa u Litvaniji, gde smo sleteli samo nekoliko časova pre samog koncerta i sve je trebalo da bude spremno, ispostavilo se da organizatori nisu postavili instrumente na tačnu poziciju i niko od njih u tom trenutku nije bio prisutan, tako da je sve bilo na nama. Na svu sreću, nas  bubnjar je izuzetno svestran i upoznat sa tehnikom, pa je na licu mesta od tri kabla napravio jedan – prespojio, produžio i koncert je mogao da počne na vreme. Kad zaboravite na stres u tom trenutku, sve postane – samo muzika.

09. Koji je to​ loš​ savet koji mladi muzičari na početku dobijaju?

Ne znam za druge, ali ja sam imao sreću da me od detinjstva prati prijatelj i profesor koji ima dosta koncertnog iskustva i svaki njegov savet sam mogao da iskoristim u svojoj karijeri.

10.​Da li imaš neke čudne rituale, navike ili hobije?​

Ranije sam se bavio origamijem. To kreativno savijanje papira me je oduvek smirivalo, a danas baš volim da kuvam. Uvek možete da ubacite neki novi sastojak, neku svoju ideju i na kraju da to podelte sa svojim prijateljima. Što se rituala pred nastup tiče – nemam ih. Draži su mi oni posle…

 

The post DAN NA POSLU Pijanista Nemanja Nikolić appeared first on Jovana Miljanovic.

DAN NA POSLU Ksenija Komljenović

$
0
0

Rubrika DAN NA POSLU kreirana je od marta 2017.godine sa idejom da predstavi čitaocima uvid u to kako zapravo izgleda neki posao. Želja mi je bila da predstavim neke ljude sa kojima se družim ili sarađujem, a koji uspešno grade svoju karijeru, kako bih inspirisala one koji trenutno studiraju ili rade ono što ne vole i možda razmišljaju o karijernom zaokretu. Mislim da je informacija najbitnija valuta u 2018, jernam pomaže da steknemo nove uvide i brže donesemo bolje odluke o našem životu i budućnosti. Obrađivaćemo razna zanimanja od fitnes blogera do programera, od novinara do dizajnera, od kreatora do vozača.

Današnji gost u rubrici  DAN NA POSLU je Ksenija Komljenović, prva žena iz Srbije sa doktoratom iz perkusija i kompozitor.

RADNI DAN
07:00 Buđenje – joga/meditacija, kafa, doručak, rad na kompjuteru
08:15 Sedanje na bicikl (lepota života u Majamiju!) i odlazak na probu
08:30 Proba sa Balkan Percussion Duom
10:30 Vežbanje
12:30 Ručak
13:30 Proba sa orkestrom
16:30 Vežbanje
19:30 Večera
20:00 Dodatna proba ili koncert ili odlazak na koncert/nastup
22:30 Rad na kompjuteru, čitanje
00:00 Spavanje

Ovo nije primenjivo na svaki dan na poslu, već na jedan dan srednjeg intenziteta (dakle,
„van sezone“ takmičenja, spremanja koncerata, resitala, i tome slično).
Osim toga, do deset sati nedeljno posvećujem bavljenju marketingom (trenutno stažiram u
Marketing odeljenju Frost School of Music University of Miami), finansijama i pisanju
projekata.
Na kraju dana, bavim se predavanjem jezika (najčešće predajem srpski strancima),
konsultacijama za studiranje muzike u inostranstvu i – onim što je moja druga ljubav –
čitanje i pisanje.

Čemu me je bavljenje muzikom izvan Srbije naučilo
Odlazak iz domovine je izazov, ne samo za svakog umetnika, nego i čoveka – činjenica da
ćete izaći iz svoje zone komfora, kročiti na novu platformu i gledati njenu reakciju na vaše
prisustvo je uvek uzbudljiva. Bivanje u kulturološki šarenolikoj sredini uči nijansama
života, izražavanja misli i emocija, što se lako prenosi na muzički izraz i saradnje u oblasti
muzike. Takođe, naučila sam da se efikasnost, profesionalnost i trud nagrađuju.
U Americi sam imala snimanje audio-vizuelnog albuma (koji će uskoro biti objavljen),
spremala se za veliko svetsko takmičenje u Luksemburgu (na kome sam bila prvi
predstavnik iz Srbije u istoriji – i moj duo je osvojio drugu nagradu!), dobila prvi zakazani
nastup kao solista pred orkestrom, učila kompoziciju za film, bavila se izučavanjem vođenja
neprofitne organizacije i imala saradnje sa velikim filmskim kompozitorima poput Džejmsa
Njutna Hauarda (The Hunger Games, Sixth Sense, Snow White and the Huntsman), Džefa
Bila (The House of Cards), itd. Naučila sam o menadžmentu i razvoju jednog mladog
kamernog ansambla kada sam stažirala u Nu Deco Ensemble-u (koji ima budžet od milion
dolara u svojoj trećoj sezoni).

Naučila sam da je savremena umetnost živa i deo svakodnevnog života jedne zajednice koja
razume da joj se ulaganje i podrška umetničke scene dvostruko vraća.

Šta bih volela da sam znala ranije
Volela bih da sam počela učiti važnost marketinga i agresivne promocije ranije u životu.
Kao muzičar, učena sam da je altruistička posvećenost umetnosti ogoljena od razgovora o
zasluženom novcu. Na sreću, američko podneblje je ljubaznije prema umetnicima i često se
ne morate boriti za pravo da budete plaćeni za rad, već se to podrazumeva. Ipak, količini
nečije angažovanosti inteligentna promocija (visokokvalitetnog rada, podrazumeva se)
može samo pomoći. Isto tako, deo kulture je da se izrazite koliko mislite da bi trebalo da
budete plaćeni za količinu rada i pregovori su deo posla. Razmišljati o sopstvenoj vrednosti
i zahtevati ono koliko verujete da vredite po svim parametrima (bilo organizacionim,
umetničkim standardom, finansijskim) je odlična lekcija koju sam tamo naučila.

Moj savet za muzičku scenu u Srbiji
Umetnici i umetničke kuće moraju graditi direktan odnos sa svojom publikom. Umetnost bi
trebalo da uči od onih koji umeju da naprave profit. Kulturne ustanove moraju ići u korak
sa tehnologijom, biti otvorene i spremne za komunikaciju sa zainteresovanima (pričam o
osnovnim stvarima poput održavanja mejling lista, aktivne komunikacije putem socijalnih
mreža, prodavanja karata preko interneta, programa za regrutovanje pokrovitelja i
ljubitelja umetnosti, ohrabrivanja filantropije, itd.)

Univerziteti bi trebalo da se fokusiraju na analiziranje tržišta rada i u skladu sa time graditi
nastavni plan. Takođe, verujem da je odlična ideja pratiti svoje bivše studente i njihove
karijere, a zatim koristiti te podatke (i odnose) za razvoj obrazovnih puteva novih
generacija. Univerziteti, škole i druge kulturne ustanove se moraju udružiti sa zajedničkim
ciljem da decu usmeravaju ka obrazovno-kulturnom sadržaju tako što će redovno
organizovati događaje pristupačne i privlačne mladima.

 

The post DAN NA POSLU Ksenija Komljenović appeared first on Jovana Miljanovic.

Are you coming to Spark.me 2018?

$
0
0

As a Spark.Me veteran, and a fulltime Montenegro hedonist I want to officially invite you to join me on Spark.me Conference in May. Why come to Spark.me, you might be asking yourself? Except for sharing your own story with new people, finding mentors and learning from world leaders, you will be able to gain great networking opportunities, and spend a weekend in one of the most beautiful countries in the world, if you ask me!

Need a proof? Sure thing, head over to any of these posts:

Wondering how much this pleasure will cost you? Just like the previous year, with my discount code JOXY150 you will pay 150 EUR (30% discount) instead of 200euros. You are welcome!  🙂

The post Are you coming to Spark.me 2018? appeared first on Jovana Miljanovic.

Čitajući dobre knjige, dešavaju se pred nama čuda

$
0
0

Koliko ima ljudi na čije bi se biblioteke, kao na bočice sa lekovima, mogao staviti natpis: Samo za spolju upotrebu? Zašto danas, kada živimo u jednoj epohi koja nam nudi bezbroj načina da obogatimo svoj jezik, misli i dušu, i utonemo u more kvalitetne literature, ono čemu se mi okrećemo jeste televizija, računari u funkciji savetnika, prijateljima u u funkciji life coucha?

Ljudi su u stanju da provedu po 6h na računaru, ne čineći pri tome ništa osim osvežavanja svog Facebook i Twitter naloga i ronjenja po moru nebitnih slika, statusa, igara i sličnog sadržaja. Da li su ljudi izgubili svest koliko brzo život teče, kako se lako smenjuje jutro u veče? Da li su zaboravili da tokom prosečnih 70,80 godina života ne možemo okusiti svaku vrstu sreće, otputovati na sve destinacije koje su nam bile interesantne ili uspeti u svemu što smo zacrtali.

Nasuprot tome, kada čitamo jedno kvalitetno delo, pred nama se stvara jedan novi svet u kome nikada nismo bili, čije stanovnike upoznajemo sa okretom svake nove stranice, koji govore druge jezike od našeg, nose drugačiju garderobu i smeju se nekim drugim šalama. Milan Kundera je lepo rekao: „Čovek, pošto živi samo jedan život, nema mogućnost da proverava hipoteze pokušajima, zato nikada ne može znati trebalo je ili nije trebalo da sledi svoje oseećaje“.

Kada čitamo, mi upijamo brojne lekcije, brojne greške koje je neko drugi napravio možemo pokušati da izbegnemo, mnoge neprijatnosti da zaobiđemo. Iako je nemoguće izbeći svoju čašicu otrova, zašto je ne bismo popili sa kockom belog šećera?

Kada čitamo, mi takođe uvidimo da nismo sami u svojim problemima, da su se mnoge generacije koje su bile pre nas borile sa sličnim. Uhvatimo se tako za neki događaj iz knjige, povežeo ga sa našim životom, pa nam prosto lakne, mislimo ako se neko iz toga izvukao i mi ćemo se već nekako snaći.

Za ljubavne jade, nema boljeg leka od poezije Jovana Dučića, za čije se pesme često zapitamo da li su baš za nas pisane. Ovi prelepi stihovi malo koga ostavlja ravnodušnim:

Srce- Jovan Dučić

Srešćemo se opet, ko zna gde i kada,
Nenadno i naglo javiće se meni –
Možda kad u duši bolno zastudeni,
I u srcu počne prvi sneg da pada.

Na usnama našim poniknuti neće
Ni prekor, ni hvala; niti tuga nova
Što ne osta više od negdanjih snova
Ni kaplja gorčine, ni trenutak sreće.

Ali starom strašću pogledam li u te:
To nove ljubavi javlja se glas smeo!
Jer to srce hoće, to je njegov deo –
Uvek novi deo od nove minute.

Sećate li se i ove mudre misli velikog Dučića: “Svaki čovek može naći  jedan jedini svoj dan kada je odista osetio najveću sreću koju čovek može ikada doživeti”. Zašto onda ne bismo tu vrhunsku srću skladištili u neke stihove, sakrili u neku knjigu, pa joj onda ne bismo produžili rok trajanja?

Svi ćemo jednog dana zavšiti naše putovanje ovom planetom, i sve naše želje, nadanja, strahovi i patnje će preći u neku drugu dimenziju.  Ako već znamo da je sve prolazno i kratkotrajno, da su ljudske sudbine u mnogome slične, zašto se onda ne bismo prepustili dobroj knjizi i naučili još po nešto o životu?

The post Čitajući dobre knjige, dešavaju se pred nama čuda appeared first on Jovana Miljanovic.

Tri saveta za uspešan video marketing

$
0
0

Prvi put na blogu imamo gosta koji priča o video marketngu. U pitanju je Stanislav Miljanović, moj brat od strica, poslovni partner i osnivač radionica o video marketingu.

Ako ste preduzetnik ili stvarate lični biznis, verovatno ste svesni videa kao jednog od alata promocije. Veoma je moguće da imate uzore iz svoje branše čiji video sadržaj redovno pratite. Taj video sadržaj zapravo jako pomaže njihovom poslu i sasvim je moguće da je ključan za profit njihovog biznisa.

U ovom tekstu dobićete tri saveta za uspešan video marketing, primenljiva na vašem biznisu. Čitaćete o postavljanju jasnih ciljeva koje vaš video sadržaj treba da postigne i o tome na koji način će ih postići.

Da bih vam što jasnije predstavio ova tri saveta o video marketingu, vodićemo se sledećim pitanjima: Zašto? Šta? Kako? Ta pitanja postavljaćemo sebi u kontekstu video sadržaja i promocije sopstvenog proizvoda ili usluge. Prvi savet je odgovor na prvo pitanje i svaki sledeći savet je odgovor na sledeće pitanje.

Za početak ću vam reći jedan statistički podatak koji pokazuje zašto se preduzetnici sve više odlučuju za video marketing, a to je da biznisi koji koriste video u proseku prave rast prihoda 49% brže od onih koji ga ne koriste.

Video sadržaj je već dugo glavni format nekih od najuspešnijih biznisa širom sveta i svima nam se desilo da tražeći savete preko Youtube-a otkrijemo nekog profesionalca koji koristi ovaj format. Tražili smo vrednost i našli smo je, a onda nam je ta “cool” osoba puna znanja ponudila još vrednosti u vidu ebook-a, newslettera, besplatne video serije ili webinara i mi smo joj ostavili mail da bismo dobili to. Posle još te posebne besplatne vrednosti neki od nas su pratili sve što stiže na mail i gledali još tog sadržaja na Youtube-u i društvenim mrežama, a određeni broj nas je posle nekog vremena i kupio proizvod ili uslugu koju nam je ta osoba ponudila.

Ova jednostavno objašnjena i tipična strategija zasnovana je na video sadržaju.

Pre tri saveta, samo još da vam navedem dve ključne stvari da bi video dao rezultat, a to su uloga videa i forma videa. Poenta je da forma zavisi od uloge.

U sledećim pasusima opisujem ove principe pojednostavljeno, kako biste razumeli srž ove materije.

Sada kad smo postavili kontekst, ovo su tri saveta za uspešan video marketing:

  1. Postavite jasne ciljeve koje želite da postignete video marketingom.

Zašto? Zašto kreirate video i šta želite da postignete tom akcijom?

Znam da zvuči kao osnovni princip, ali većina videa koje stvaraju preduzetnici i firme nemaju nikakvu ulogu u privlačenju publike, a kamoli pretvaranju iste u klijente.

Loš primer:

Verovatno i vi najčešće viđate videe koji su u stvari kratki spotovi sa lepim kadrovima, finom muzikom, bez govora i bez forme. Takvim videima je poziv na akciju najčešće samo ispisan sajt na kraju. Ako je u pitanju spot za ličnog trenera npr. videćete da se vrte kadrovi njega kako vežba, pa kako stoji pored klijenta koji vežba i tako u krug. U redu je što to lepo izgleda, ali to publiku ne pretvara u klijente jer ne postoji kontekst, ne zna se ko je taj trener, koja je njegova ekspertiza i metoda rada, koje rezultate taj trening postiže i nema dokaza da ih je ikada postigao. Ukratko ovakav tip videa ne daje nikakvu vrednost.

Dobar primer:

Da biste izbegli ovo treba da postavite jasne ciljeve. Na primer, cilj video sadržaja na Youtube primeru tog trenera ima ulogu da procenat gledalaca motiviše da postanu deo mailing liste tog trenera. Email marketing je ključni korak za vas da biste napravili i održali rezultate. To se postiže davanjem vrednosti jer tako gradite poverenje, a poverenje je potrebno da bi vam bilo ko ostavio svoju email adresu. U slučaju našeg trenera on će  objaviti video koji pokazuje publici tri brze i lako primenljive vežbe za mišićav stomak, na primer koji će doneti rezultate onima koji se budu tog plana pridržavali. To je davanje vrednosti.

  1. Definišite strategiju za postizanje tih ciljeva i sve njene faze.

Zapitajte se šta tačno radite da biste postigli malopre određene ciljeve. Ovime precizirate svoje naredne akcije tj. šta ćete raditi da biste ih postigli. Ako vam pojam “prodajni levak” nije poznat, možemo da ga definišemo kao faze kroz koje prolazi jedan klijent da bi kupio vaš proizvod ili uslugu. On počinje kao gledalac koga je privukao naslov na Youtube-u kada je kucao to što ga zanima ili ako je Youtube prepoznao da je tematika vašeg videa slična onoj koju on redovno gleda. Takođe je mogao da dođe sa društvenih mreža gde je neko podelio vaš koristan video ili ste mu ga vi pokazali kao oglas. Taj klijent je pustio video da bi dobio vrednost i ako ste ispunili tu želju za njega, on verovatno želi još slične vrednosti. To znači da je zadovoljan time što je dobio i da imate dovoljno njegovog poverenja za sledeći korak. Nekad je za to potrebna serija videa, a nekad jedan pravi. Na kraju tog videa ga zovete da se pridruži vašoj mailing listi gde će dobiti još korisnog sadržaja. Taj sadržaj će biti dublji i njega ne treba da objavljujete nigde na internetu nego da ga šaljete isključivo članovima svoje liste.

Pošto je taj “skoro pa klijent” uložio svoje poverenje da vam ostavi email adresu i svoje vreme da konzumira sadržaj koji mu šaljete, taj sadržaj mora da bude još vredniji. Morate da ispunite obećanje i čak da mu date malo više nego što ste mu najavili. Na kraju serije takvog sadržaja pozovite ga da klikom ode na stranu vašeg proizvoda ili usluge koja se obično nalazi na vašem sajtu. Pošto je navikao da ispunjavate vaša obećanja on će rado prihvatiti taj poziv.

Taj link treba ga vodi na prodajnu stranu na vašem sajtu gde upravo taj prodajni video predstavlja vaš proizvod ili uslugu i zatvara prodaju. Tek tako? Pa ne, naravno da ne. Prodajni video će prodati ako ste sve do sada uradili dobro tako da uspostavite konekciju sa tim potencijalnim klijentom, zaslužite poziciju autoriteta u njegovim očima (za vaše polje rada) i steknete njegovo poverenje. Sa takvom bazom prodajni video će prodati. Sa pravilnom formom prodajni video će uspešno prodati vaš proizvod ili uslugu.

  1. Držite se formi video sadržaja koje donose rezultate na osnovu uloga koje videi imaju.

Kako? Kako ćete u praksi izvesti sve potrebne akcije da bi vaši videi ispunili svoje zadatke. Verujem da ste do sada razumeli koncept davanja vrednosti. Odlično je ako vi svoj video smatrate vrednim, ali da bi on bio vredan gledaocima, mora da bude i pristupačan, i da im štedi vreme. Treba da pređe na stvar što pre, baš kao i ja sada 🙂

  • Otvorite video tako što ćete reći kratko i jasno šta će vaš gledalac dobiti od vas u tom videu.
  • Posle toga se predstavite tako da se gledalac ne zapita čime se vi bavite. To ćete postići tako što ćete reći svoje ime, kojoj ciljnoj grupi pomažete i na koji način. Tačna forma je “ja sam IME i pomažem CILJNOJ GRUPI da POSTIGNE REZULTAT, kroz METODU. Primer je: “Moje ime je Stanislav i ja pomažem preduzetnicima da razviju svoj posao kroz video marketing. Ako pravite kolače ne morate da kažete da pomažete ljudima koji su gladni da se najedu kroz kolače 🙂 Važno je da kažete kakve kolače pravite i da u jednoj rečenici opišete jedinstvenu vrednost svog proizvoda ili usluge.
  • Zatim ide vrednost. To je edukativno-zabavni sadržaj, prilagođen konkretno vašoj ciljnoj grupi. Nema veze ako se ne sviđa nekome ko ne spada u tu grupu, ne gubite vreme na takve brige. Dajte im nešto što će lako razumeti i što mogu brzo da primene. Vrednost zauzima najveći deo videa, što je logično.
  • Sledeći korak je da ih pozovete na neku akciju i da im kažete šta će dobiti ako to urade. Zovite ih na svoj newsletter, webinar, da se konsultuju sa vama besplatno, da preuzmu pdf i tako dalje. To će biti korisno za vas. Posle toga im se zahvalite i recite šta mogu da očekuju od vaših videa u budućnosti.

Prodajni video ima svoju posebnu formu koja je ključna za njegovu efikasnost, ali to vam neću pisati ovde jer nema smisla da to čitate kad sam napravio besplatnu video lekciju o tome. Štaviše, o svemu ovome. Kreirao sam tri besplatne video lekcije i odnose se na content video (sadržaj za inicijalnu publiku), prodajni video (nema boljeg opisa) i govor u videu (ono čega se uglavnom svi plašimo).

Klikom na link ispod, otići ćete na moj sajt gde možete preuzeti sve tri besplatne video lekcije. Tamo treba da ostavite svoju email adresu i ove video lekcije će vam stići na mail. Celo uputstvo je na istoj stranici.

Kliknite na link i preuzmite besplatne lekcije.

 

The post Tri saveta za uspešan video marketing appeared first on Jovana Miljanovic.

Kako da pretvoriš hobi u posao?

$
0
0

Šta je ono što može da ti pomogne u ideji da svoj hobi pretvoriš u stalni posao? Pre svega, razmisli dobro da li taj hobi ima kapaciteta da postane posao i da li ti imaš kapaciteta da tu akciju sprovedeš u delo. U ovome će ti dosta pomoći da pročitaš knjigu Preduzetnički mit koju je napisao Majk Gerber. Ovo je neki raspored kojim ja lično verujem da neko treba da uđe u preduzetništvo, ali recepta nema, jer smo svi različiti, tako da je ovo samo moje iskustvo, a vi slobodno kreirajte vaš jedinstveni put.

Um i telo
Uspeh se retko kome dešava slučajno, uglavnom iza uspeha preko noći stoje godine rada na sebi, na razvoju i unapređivanju te usluge ili proizvoda koju nudiš i konstanog usavršavanja. Da bismo uspeli u tome, moramo da počnemo da kontrolišemo svoje misli, umesto da one vode nas levo-desno, gore-dole, kako im dođe. Preduzetništvo je dovoljno ludo i nestabilno i bez dodatnih ometača. Naše misli i način na koji se osećamo će itekako uticati na odluke koje budemo donosili, a tako i na rezultate koje ćemo kreirati. Ukoliko se osećaš da nemaš dovoljno znanja ili samopouzdanja, poradi na tome pre nego što uletiš u preduzetništvo i daš otkaz na trenutnom poslu. Pored mentalnog, poradi i na fizičkom zdravlju, zdravoj ishrani, redovnim treninzima i meditacijama, kako ne bi zbog stresa i opalog imuniteta morala da skloniš posao u stranu svako malo.

Preduzetnici uglavnom rade mnogo više nego neko ko radi za drugoga, jer u preduztništvu ne možeš u 5 da ostaviš posao na stolu i odeš kući, jer uglavnom i jesi kod kuće 🙂 Ono što će ti biti neophodno u ovom pohodu od osobina su hrabrost, ludost, disciplina, fokus, kreativnost, fleksibilnost, otvorenost, komunikativnost, vera, nada, smirenost, strpljenje, stalni rad na sebi, otvorenost za kritiku…

Odakle da počneš?
Prvo korisno pitanje koje treba sebi da postaviš je: Koji je to moj hobi, proizvod ili usluga, za koju verujem da vredi i koja može da doprinese i unapredi život drugim ljudima?

Drugo korisno pitanje glasi: Koji su moji strahovi, izazovi koje ću morati da prevaziđem kako bih uspela da od ovog hobija kreiram biznis? Koja su to znanja koja mi nedostaju ili za koja ću morati da angažujem druge ljude da mi pomognu? Šta je to što ću morati dalje da usavršim?

Kada sada pogledaš prepreke iz pitanja iznad, zapitaj se da li ćeš izabrati da ih prevaziđeš ili ćeš im dozvoliti da ti diktiraju tvoj životni i karijerni put. Ako nemaš pare, pokušaj da nađeš ljude koji će ti pomoći, jer veruju u tebe ili tvoju ideju, ili im ponudi trampu za nešto što ti znaš i umeš da radiš. Nemaš vremena od svog stalnog posla? Počni da ustaješ sat vremena ranije.

Zapitaj se još i kakva osoba moraš da postaneš kako bi ostvarila ovaj cilj. Kako izgleda ta žena, kako komunicira, kako vodi svoj biznis, koliki tim ima, kako joj izgleda raspored dnevnih obaveza, gde živi, sa kim se druži, gde izlazi? Bitno je da možeš jasno da vidiš tu sliku u glavi kako bi mogla da primeniš neke od tih stvari iz budućnosti na sadašnjost.

Marketing i prodaja
Kada pričamo o marketingu, meni je najlakše da ženama koje dolaze na moje radionice kažem da odgovore na pitanje koja je njihova misija, kome pomažu i da će im to dati jasan fokus kada je marketing u pitanju. Moja strast je da pomažem ženama da svoj hobi pretvore u posao, jer sam na sopstvenom primeru zaključila da nema ništa lepše nego kada radiš ono što voliš, organizuješ vreme onako kako tebi odgovara i biraš tim ljudi sa kojima ćeš da sarađuješ.

Baš zato, pored vizije i misije za tvoj biznis, važno je da znaš i ko su tvoji kupci. Kako izgleda tvoja “buyer persona”, kako osmišljava svoj dan, gde jede, putuje, izlazi, šta kupuje i nosi, kakve knjige čita, koje strahove i želje ima, itd. Putem društvenih mreža, webinara, Instagram lajvova ili na radionicama uživo, u mogućnosti sam da učim o ženama koje me prate, o strahovima sa kojima se suočavaju, o manjku podrške koju imaju u okruženju za svoje poduhvate, itd. To je za mene jako važno, jer na taj način mogu bolje da im pomognem i kroz svoja predavanja i pisanje odgovaram baš na to što ih muči i da im olakšam preduzetnički put.

Bitno je i da odlučite na koji način ćete komunicirati sa svojom publikom. Zapitajte se da li vam više leži kreiranje video sadržaja, audio sadržaja ili fotografija. Ukoliko imate vremena da radite više formi, tim bolje. Postoje odlični načini da publici date dodatnu besplatnu vrednost u vidu besplatnog webinara na određenu temu, ebooka, tematskih newsletttera, worksheeta, Instagram i Facebook live itd.

Plaćeni digitalni marketing uključuje oglase na društvenim mrežama vašeg izbora ili Google reklame. Ukoliko vaš proizvod ili usluga tako zahtevaju, super ideja je i poseta sajmovima, plaćanje PR članaka u targetiranim medijima…Čak i flajeri mogu da budu dobra opcija u određenim situacijama.

Svakako napravite prodajnu strategiju i pogledajte kurs Inbound Marketing na UDEMY platformi, ako ne znate odakle da krenete, ili pročitajte ovaj tekst na Hubspotu.

Landing stranica

Idealno bi bilo da kreiraš više landing stranica  ako imaš više proizvoda ili usluga koje nudiš, pa da svaku odvojeno oglašavaš online. Obrati pažnju da na landing stranici ne držiš social media ikonice ili hiperlinkove, jer ne želiš da teraš ljude sa landing stranice u ludilo društvenih mreža. Bilo bi lepo i korisno da jasno istakneš: šta tačno neko dobija, u koje vreme i na kojoj lokaciji se obuka održava i po kojoj ceni. Dodaj i često postavljanja pitanja (FAQ), jer sigurno već znaš šta je to što može da zanima ljude kada je ta tema u pitanju. Sjajan dodatak je sigurnost povraćaja novca ukoliko klijent na kraju radionice nije zadovoljan. Kratki video sigurno će ti poboljšati konverziju, a ne zaboravi da sastaviš makar 6 email sekvenci i automatizuješ ih u MailChimpu ili alatu po svom izboru.

PRIMER

Pošto uskoro snimam svoju radionicu (Od hobija do posla) za online prodaju, pokazaću na tom primeru kako ovaj proces može da izgleda. Dakle, prvo snimam u Zoomu audio koji će se potom montirati na slajdove, jer ne želim da snimam sebe, već da klijenti gledaju slajdove sa fotografijama, vizualima, prikazima koji pojašnjavaju ono o čemu govorim. Potom moj brat to montira, sređuje zvuk i ostalo, a ja se bavim smišljanjem kopija za landing page i dogovaram se sa dizajnerom i developerom kako stranica treba da izgleda, koje boje i fontove koristimo, gde stoje i kako izgledaju CTA dugmići, itd. Uz to, pravim MailChimp listu za prijavu za kupovinu te online radionice, gde će biti 6 automatizovanih email sekvenci koje uvode klijenta u moj prodajni levak i objašnjavaju detaljnije o čemu je radionica, a uz to daju besplatnu vrednost koju klijent može da primeni odmah na svom hobiju i testira naučeno. Snimiću dva videa, jedan promotivni za landing page, drugi video zahvalnice kada se neko prijavi na listu i ostavi mi svoj email. Na landing stranicu ću potom ubaciti Facebook pixel i početi sa Facebook, Google i Instagram reklamama. Kroz besplatni webinar, Instagram i Facebook lajvove i tematske newslettere, davaću svojim pratiocima besplatnu vrednost i uvesti ih u to čime se radionica zapravo bavi. Kroz Crazy Egg pratiću heatmape i gledati gde ljudi klikću i optimizovati landing page u skladu sa tim, a u FB menadžeru pratiću kako reklama ide i menjati strategiju u hodu. Kada se sve razradi i sistem stabilizuje, kreiraću novu radionicu 🙂 I tako u nedogled. Digitalni proizvodi su oduvek bili moja strast.

Automatizacija procesa i outsourcing

Pokušajt da što više toga automatizuješ, kako bi radila samo ono u čemu si zaista nezamenljiva, a to je kreiranje izabranog sadržaja na željenoj platformi. Automatizacija email sekvenci u MailChimpu odličan je način da ne moraš svaki put pisati iznova i iznova isti sadržaj i slati ga ručno. Nedeljno zakazivanje FB objava olakšaće ti da ne razmišljaš svaki dan šta ćeš okačiti. Planiranje mesečnih Instagram ili Facebook lajvova, newslettera ili webinara olakšaće život i tebi i tvojim pratiocima.

Dodatni resursi
Postoji još gomila stvari na ovu temu o kojoj bih mogla da pišem, pa mi javite ako vas zanima više tekstova ovog tipa. Volela bih da mi u komentarima na FB ili Instagramu ostavite link ka vašem proizvodu ili usluzi i da mi kažete koji vam je najveći izazov da taj hobi pretvorite u posao.

Što se tiče knjiga o preduzetništvu koje preporučujem kliknite ovde.

 

The post Kako da pretvoriš hobi u posao? appeared first on Jovana Miljanovic.

Bezimeni post

$
0
0

Prošlo je godinu dana od kada sam prestala aktivno da blogujem. Nema poente da vam pišem kako ne znam šta se desilo i gde je prošlo vreme, jer znam tačno šta se desilo i u kom trenutku sam prestala da pišem za javnost. Svako jutro počinjalo bi mi godinama logovanjem na WordPress, a sada je potpuno drugačije. Kada sam se ulogovala danas posle dugo vremena, imala sam čak dvanaest updejta, pa vi vidite. Jutra ovih dana kada me nije bilo na blogu počinjala su takođe pisanjem, ali na papiru. Uzmem svoje omiljeno penkalo i reči krenu da teku. Pisanje je za mene oduvek način da se održim u životu i kada mi do istog nije, da se osećam živom i da se osećam bezbednom kada sam suočena sa svojim najvećim strahovima. Pisanje je alat pomoću kojeg čistim um i dušu i podstičem svoju kreativnost.

U prethodnih godinu dana promenila sam svoj život za 180 stepeni i istinski verujem da sam trenutno na najboljem mestu u životu. Nemam više nikakve nerazjašnjene odnose, ljude s kojima se viđam eto tek tako, reda radi, ni obaveze u kojima ne uživam sto posto. Apsolutno sve aktivnosti u svom danu izabrala sam da radim i biram ih svaki dan iznova. Ništa nije zapisano u kamenu i sve je podložno promeni usled novog osećaja i intuicije. Nemam problem da pustim ili ostavim nešto što više ne rezonuje sa mnom, samo zato što bi stara Jovana bila srećna da to bude ili poseduje. Stara Jovana više ne postoji, a nova je definitivno u boljim odnosima sa samom sobom i više sluša sebe i osluškuje svoje potrebe više puta na dan, a ne samo kada doživi burnout kao ona stara. Nova Jovana ne doživljava burnout, jer radi samo nedeljom i to ono što najviše voli, drži radionicu. Radnim danima nova Jovana odmara, puni baterije, uči nove stvari, čita, piše, crta i provodi vreme u društvu koje joj oplemenjuje život, a ne crpi energiju i traži pomoć. Emocionalni vampiri, prijatelji koji stalno igraju ulogu žrtve, više nemaju prostor u njenom životu, jer nova Jovana više ne radi kao spasilac, ta služba je zatvorena. Nova Jovana provodi mnogo vremena u samoći, jer joj se tako hoće. Nova Jovana svaki dan trenira i radi na sebi, jer su telo i um hram i baza koja joj omogućava da ostvari sve svoje želje i ispuni sebi snove koje sanja. Nova Jovana postavlja jasne emocionalne granice, zna kako da sa osmehom kaže NE i njeno DA znači mnogo više, jer je 100% podržano od strane njenog celokupnog bića. Nova Jovana ne voli da putuje, ali obožava da avanture doživljava na dnevnom nivou otkrivajući nove delove sebe, ali i okruženja u kojem sada živi. Nova Jovana prokleto voli sebe i zahvalna je sebi i univerzumu što je stvorila sebi život kakvom se svaki dan raduje i što joj se može da bude baš ono što hoće, da uvek kaže ono što misli i radi ono što želi.

https://www.instagram.com/p/BieF1dzAVmP/?taken-by=joxynyc

KAKO SADA IZGLEDA MOJ DAN

Često na Instagramu dobijam pitanja o tome kako sada izgleda moj tipičan radni dan. Radni dani su mi zapravo  identični, ali radnim danima od ponedeljka do srede uglavnom ne radim, sem tu i tamo kada prihvatim neki marketing consulting na Skajpu sa stranim klijentima koji mi baš legnu. Vikend se razlikuje, jer je meni nedelja radni dan. Vikendom držim radionicu u drugom gradu svake nedelje, pa onda nekada moram da putujem u Zagreb, Podgoricu, Sarajevo, Skoplje, ili negde dalje preko bare. Iskrena da budem, taj radni vikend mi sve manje i manje prija zbog putovanja, u kojima više ni malo ne uživam, već u njima vidim stres, pa zato i planiram da izbacim online radionicu uskoro i da kompletno prebacim svoj biznis na pasivni prihod. Kada kažem pasivni prihod, prvenstveno mislim na onaj od digitalnih proizvoda, ebookova koje radim i da jedini izvor aktivnog prihoda bude marketing consulting i predavanja na konferencijama, ako i kada mi se želja za tim vidom eksponiranja vrati.  Radni vikend mi poremeti rutinu, unese nemir, a da ne pričamo o tome što zbog stalnih aviona i zatvorenih prostorija već mesec dana ne mogu da povratim svoj glas, već govorim kao iz bunara 🙂 Definitivno putovanja nisu više nešto u čemu uživam.

Radnim danima ustajem između 6 i 7, imam ritual pripreme omiljenog čaja i doručka, meditiram 15min  do sat vremena, pišem dnevnik i tamo negde oko 9 ujutru upalim telefon i laptop i odgovorim na prispele poruke. Onda se ponovo ugasim i čitam priče ili pesme. Blogove već godinama ne čitam, niti me interesuju. Jedini sadržaj koji konzumiram je newsletter Setha Godina, Gapping Void i WaitbutWhy. U zadnje vreme dosta čitam pesme, posebno autora Rupi Kaur, R.H. Sin, Lang Leav, Samantha King Holmes…Prija mi poezija i ako imate neke dobre preporuke pišite mi na email. U slobodno vreme šetam napolju, boravim u prirodi i vodim duge razgovore sa prijateljima uz čaj u miru sopstvenog doma. Moj stan je moj hram. Jedini kafići u kojima sedim su Mandala, KLJUC i Jerry i to zbog sjajne usluge, zaposlenih koje obožavam i atmosfere zbog koje se osećam kao kod kuće. Možete me uhvatiti i u rano jutarnjim satima u Comunale-u ili Pržionici, ako je lep dan i ako nisam bila lenja do odem do centra. Pošto živim na Bežanijskoj Kosi, odlazak do centra zaista crpi moju energiju i više uživam u šetnjama oko bazena, sportskih terena na 11. aprilu, koji mi je blizu i šetnjama do Savskog keja, nego bespotrebnom vucaranju po autobusima i gužvama na putu do centra. Oko 16h odlazim na trening i uveče posle 18h uglavnom sam uveliko kod kuće i spremam večeru, jer ležem do 22h. Treniram u teretani Fitness World kod Novog Merkatora kod trenera Miće i veoma sam zadovoljna. Povremeno odem negde na jogu ili u Crown Plazu u SPA, ali zaista sam jedna od onih čudaka koji uživaju u teretani. Volim kod teretane što je uvek u mom terminu od 4 do pola 6 manja gužva, što je uvek ista temperatura i super ekipa oko mene, ljudi mnogo zgodnijih i zategnutijih od mene, sa mnogo dužim vežbačkim stažom, pa me to onda motiviše da dam svoj maksimum.

Dekorisala sam svoju sobu i kuhinju po svom ukusu do perfekcije. Tu je predivno keramičko posuđe domaćih brendova BoYa i Stang, magični kristali, knjige i kuvari koje trenutno čitam, himalajska lampa, umetnička dela koja sam dobila na poklon, mirišljave sveće, sveže cveće, omiljeni blender i aparat za kafu, sve te male stvari koje čine život lepšim i koju čine kuću domom…

ZAŠTO ME NEMA

Od prošlog maja, nakon operacije, okrenula sam se sebi, dragim ljudima i poslu. Odbila sam sve do jednog poziva na konferencije, događaje, izlaske i koještarije koje mi samo jedu energiju.  Vrednost dajem preko svog Facebooka, YouTube i Instagram naloga i ljudi koji me tamo prate znaju da nikada nismo bili bliži, otvoreniji i iskreniji jedni prema drugima. Ne mogu da se okružujem ljudima sa kojima mi je jedina zajednička stvar broj pratilaca na Instagramu. Okružena sam isključivo ljudima koje volim i za koje živim, zbog kojih moj život ima smisla. Volim te ljude i uradila bih sve na svetu za njih, a oni čak ni nemaju Instagram 🙂 Dugački razgovori i šetnje sa Ivanom, moja draga Alex i Andrijana, porodica, pas, to je to. Od koga je, mnogo je. I onako nikada nisam mogla da budem bliska sa previše ljudi, jer sam jako introvertna i uz to upijam tuđe energije, pa kada me neko ozrači, treba mi mnogo vremena da se regenerišem. Ima i tih nekoliko ljudi s kojima se vidim jednom u tri meseca i bude nam predivno i razumemo se kompletno, ali znamo da je ta dinamika viđanja baš ono što nam prija.

Dugački mejlovi i iskrene poruke podrške, čestitke i razglednice koje razmenjujem sa prijateljima iz inostranstva ugreju mi srce i navuku osmeh na lice uvek. Mnogo pišem u zadnje vreme, a još više čitam. Jednom ili dva puta nedeljno radim consulting na Skajpu i to volim, iako često imam tremu, jer su klijenti koji me zovu često mnogo finanijski uspešniji od mene, pa se nekada uplašim. Pre neki dan radila sam consulting za ženu koja zarađuje sedmocifrene sume i toliko sam se ufrkenisala da vam ne mogu opisati, a na kraju je ona bila baš zadovoljna i zakazala je opet sledeće nedelje. Tako da nema veze zapravo koliko neko ima nula na računu, sve dok nije iz naše branše, mi smo za njega ekspert u tome i itekako imamo šta da ga naučimo i posavetujemo. Ovo stalno govorim drugima, ali nekada je teško primeniti na sebi 🙂 Svi smo mi ljudi  i bijemo iste bitke i nesigurnosti.

ŠTA MI JE IZAZOV

Mnogo mi je teško da ućutkam unutrašnjeg kritičara i da mu ne dozvolim da me mentalno zlostavlja i šikanira što nisam u fazi hiperprodukcije kao pre. Kritičaru najteže pada što drugim ljudima pomažem da sumanuto skaliraju biznise, a gomilu toga ne primenjujem na sebi i onda me on razapne s vremena na vreme. Ali ja znam i verujem da moje vreme dok dolazi i da će svi alati i sve znanje koje imam itekako da se monetizuje u budućnosti. Od želja koje imam za ovu godinu primarna jeste da održim svoje zdravlje, da napišem knjigu, da kreiram brend dnevnika za devojčice i da redizajniram kompletan sajt. Želim da nastavim da radim na sebi i da poštujem svoje granice. Da nastavim da svaki dan biram iznova šta želim da radim, sa kim da budem okružena i čemu da težim.

Za mene je najteže ne raditi ništa, čekati i misliti, duboko disati i biti mirna. Još mi je teže  vežbati strpljenje, toleranciju i razumevanje pre svega za sebe, a potom i za druge, jer kakav si sa sobom, takav si i sa drugima. Ali baš te stvari kao što su sedenje u tišini i nerađenje ničega, mnogo mi prijaju, one su hrana za moju dušu. Ali moj temperament je toliko drugačiji i onda se tu odvijaju svakodnevne borbe na krv i nož i do kraja dana se ne zna ko će izvojevati pobedu.

Pisanje knjige je nešto što me mnogo kopka. Zapravo mogu reći da sam već počela rad na knjizi kada sam imala 5.godina, jer od tada svakodnevno vodim dnevnik 🙂 Imam ideju za dve knjige, ali videćemo koja će me uhvatiti prva. Jedna će biti na srpskom, a druga na engleskom. Ako i vi razmišljate o pisanju knjige, obavezno pročitajte Artists Way, Big Magic i Chicago Manual of Style, možda će vam koristiti. Neke super savete imate i kod moje drugarice Gordane, na blogu AnaGord.

Do kolena sam u umetnosti, istražujem, posećujem galerije, visim sa prijateljima umetnicima i to me hrani. Dobila sam na poklon sliku od polaznice moje radionice i okačila je na zid svoje sobe, iznad radnog stola i sada mi ulepša dan svaki put kada je pogledam.

ŠTA NE RADIM

Ne dajem obećanja i ne pravim planove, jer sam naučila da samo slušam svoj osećaj, a sva sreća pa sam u prilici finanijski i vremenski da tako radim zbog posla koji sam za sebe odabrala i kreirala, koji mi daje slobodu da budem i radim ono što osećam u datom trenutku. Ne dogovaram se za kafe ni za sastanke sa klijentima, sve ide preko emaila što se tiče posla, pa to uštedi vreme i izbegne nesporazume i trošak energije na tehničke gluposti.

ŠTA VOLIM

Poeziju, umetnost, francuski, teretanu, yogu, teretanu, Bobs rocks kristale, moje rituale, zdravu ishranu, negu kože, domaće pisce, umetnike, kreatore, koreansku kozmetiku, crnu čokoladu karamela so, butere od lešnika i badema, lale, božure i ruže, jazz koncerte, koncerte klasične muzike, svedene i elegantne haljine za leto, silikonske slamčice za sok i kafu, prenosive šolje za čaj i kafu koje ne štete okruženju. Volim još i moj novi difuzer za vazduh, esencijalna ulja, svilene jastučnice i spavaćice ljubičanstvene boje, ručno rađene čestitke koje pravi Yelka, knjige Kreativnog centra za decu, magazin Liceulice, Bibi vunene šalove u mint plavoj boji, Dulsineja ručno oslikane svilene ešarpe, alex5rovski i naranča newsletter, nove domaće brendove dnevnika,  Roccolessco jastučiće za dom, Mandarina Cake Shop kolače tj.umetnička dela, MEM ručno izrađene albume, nakit koji kreiraju Jacquie Aiche, VanCleef i Krystle Knight, Capsoul zeleni mediteranski čaj…

OMILJENO PIĆE MESECA

Piće u kojem sam najviše uživala ovog meseca je cappuccino u mom fazonu, pa evo recepta ako imate espresso aparat kod kuće i aparat za penušanje mleka (koristim Aeroccino 4 milk frother od Nespressa). Kupite konzervu kokos mleka, izvadite ga iz frižidera da ne bude hladno, da bi se napravila bolja pena. Spremite omiljeni espresso kao bazu, napravite penu od mleka, dodajte organski cejlonski cimet, malu kašiku coconut manna butera (koristim brend Nutiva) i ako koristite neki super prah ubacite i to (koristim Moonjuce). Sipate sve to u neku magičnu šolju, sednete na terasu i uživate u jutarnjem pogledu dok se grad polako budi. Oko šolje naređate omiljne knjige, kristale, cveće i vision board, ponovite naglas svoje želje da vas univerzum i komšije čuju i uživate punom parom 😀

Za kraj da vam kažem da ako želite da pogledate moje nove video sadržaje, zapratite moj YouTube kanal ili Facebook stranicu.  Neke od tema o kojima sam pričala na Youtube su o postizanju efektivnosti, efikasnosti, fokusu, disciplini, autentičnosti. Na Facebooku sam pričala o mom iskustvu u Njujorku, nezi kože, pripremama za putovanja, kursevima i seminarima koje preporučujem, FB grupama kao alatu za razvoj biznisa, kako do MBA studija, itd.

 

The post Bezimeni post appeared first on Jovana Miljanovic.


Novi pogled i jedna rečenica koja menja sve

$
0
0

Pravo vreme i pravo mesto, ovakva kombinacija ne dešava se često. Određene poruke čuješ na stotine puta, ali opet ne uradiš apsolutno ništa sa stečenim uvidom. Iz nekog razloga kada ih čuješ u određenom trenutku na određeni način iz određenih usta, one rezonuju sa tobom. Baš zato stotine blogera pišu na slične teme, ali samo te određeni motivišu i nateraju na akciju. Razlog zbog kojeg ću od 25. maja biti ponovo u Crnoj Gori je Spark.me konferencija, zapravo jedina konferencija na našim prostorima koju uvek rado posetim. Idem da čujem tu jednu rečenicu koja će u meni rasplamsati nešto novo. Ne znam da li ću je čuti od govornika, konobara, vozača, organizatora, kolege blogera, ili koga god, ali znam da ću je sigurno čuti, jer oni koji traže, oni i nađu.

Mislim da je za mene lično glavni motiv za posetu Sparku skup ljudi organizatora koji su sve ovo i zakuvali. To su pre svega obrazovani mladi ljudi sa dušom, ljudi koji vole da dele, ljudi koji podržavaju i ljudi koji znaju da se znanje deljenjem umnožava. S godinama mogu reći da su postali više od kolega, neki od njih postali su dragi prijatelji i upravo zato verujem u njihov njuh kada je u pitanju izbor govornika. Pre svega, retko idem na konferencije. A i kada odem, nisam od onih ljudi koji idu na svaku predavanje. Radije izaberem nekoliko favorita, proučim njihov rad i onda svoj fokus bacim na to. Ako idem na sve, onda se uglavnom pretrpam informacijama i ne mogu ništa da sažvaćem i svarim, već samo trpam još, a akumuliranje znanja nije isto što i usvajanje istog.

Spark.me će se održati za vikend 26. i 27.maja u hotelu Mediteran, baš kao i prethodnih godina, a kao zvanična blogerka ovogodišnje konferencije, imaću privilegiju da 28. maja pođem na celodnevno krstarenje Bokom sa govornicima, čemu se posebno radujem, jer je dan na moru nešto što me napuni energijom kao ništa drugo. Kupaći sam spremila, jer sam se za prvi maj već uveliko kupala na crnogorskom primorju, pa bih rado to ponovila i ovom prilikom 🙂

A post shared by Jovana Miljanovic (@joxynyc) on

Radujem se da vidim poznata lica koja dolaze kao ambasadori Sparka iz različitih zemalja. Prošlih godina zapamtila sam kako smo jutra provodili na terasi praveći našu omiljenu aeropress kafu od sveže samlevenih zrna koja je nabavljao Matt Lambert. A koja je tek sreća bila kada mi je govornik Frenk Gruber poklonio svoju omiljenu kafu iz pržionice u Las Vegasu. Ukusi i mirisi su nešto što u mislima ostaje godinama kasnije.

Premda do početka konferencije nisu objavljeni svi govornici, evo nekih poznatih lica koja će se pojaviti po prvi put u našem regionu. Mene najviše raduje govor astronauta Majka, o kojem možete više da pročitate ovde.

O mojoj fascinaciji svemirom nisam nikada pisala na blogu, ali to je jedna od tema koje me jako interesuju i koje dosta proučavam u slobodno vreme. Ako i vi uživate u tome, pročitajte Majkovu knjigu i zapratite jedan od mojih omiljenih blogova Wait but Why. Ukoliko i vi dolazite na Spark.me javite mi šta je to čemu se radujete i koga biste najviše voleli da čujete uživo. Ako još niste nabavili karte i želite da vam pošaljem kod za popust pišite mi na email!

Čujemo se uskoro i veliki zagrljaj šaljem vam iz Beograda!

Za stare priče iz Crne Gore i lekcije naučene na Sparku kliknite ispod

SPARK

7 lessons from hustle king Steli Efti
What you need to know before hiring an influencer
How to network like a pro? 

MONTENEGRO

The post Novi pogled i jedna rečenica koja menja sve appeared first on Jovana Miljanovic.

Kako da ućutkaš unutrašnjeg kritičara

$
0
0

Već 8 meseci idem na psihoterapiju svakog četvrtka. Baš kao što treniram utorkom, četvrtkom i subotom, prija mi da imam rutinu i kada je psihoterapija u pitanju. Kada bolje razmislim moj život je dosta uslovljen rutinama na koje sam navikla od malih nogu. Rutine mi pomažu da smanjim depresivne periode, kao i da ućutkam unutrašnjeg kritičara.

Kao dete, išla sam na francuski i treninge tenisa posle škole, a subotom bih ceo dan provela na intenzivnom kursu engleskog jezika i pripremama za CPE. To mi je ugradilo neverovatne radne navike, disciplinu i samopouzdanje od ranih dana. Nagrade za to bile su uplate na račun na kojem se štedelo za događaj godine, sajam knjiga i posete knjižari u starom Merkatoru koja je prodavala italijanske brendove svezaka,  dok se kasnije nije otvorio Mamut u Sremskoj ulici, meka za sve ljubitelje Nici brenda pernica, svezaka i štreberskih asesoara.

Perfektno obavljeni zadaci u školi bile su nešto što ide olako i što se podrazumeva, a prevazilaženje svojih granica dešavalo se samo na privatnim časovima francuskog, gde sam se bavila kreativnim pisanjem, slala eseje i pesme na takmičenja i putovala u Francusku na leto kao rezultat tih nagrada.

Nikada nisam bila jedna od one dece koju su roditelji terali da išta radi, ali očekivanja su zasigurno postojala i što sam ih više ispunjavala, ona su samo rasla. Verujem da sam oduvek ja imala najviša očekivanja od sebe seme.  Naravno da je tu bio prosek 5.00 uvek, republička takmičenja iz francuskog i engleskog su bila bonus, ali niko tu nije bio posebno iznenađen, jer je oduvek delovalo da sve što radim meni ide ekstremno lako i ne znam kako sam činila da to tako izgleda, ali posledica toga je da ni danas ljudi često ne vide koliko truda, rada i posvećenosti ulažem u sve čime se bavim. Pisanje pesama i priča bilo je moj prozor u imaginarni svet, a kreiranje vision boardova od časopisa koje je moja mama čitala, seckanje, lepljenje i prelepljivanje šarenim glitter lepkom bili su moj omiljeni hobi. Na te vision boardove lepila sam osećaje koje želim da izazovem, zemlje koje želim da posetim, garderobu kakvu želim da nosim i hranu koju želim da probam. Sećam se moje fascinacije kada sam otkrila na internetu u prvom srednje fotke i recepte za koktele, jer alkohol do 18.godine nisam ni probala, ali sam vrlo dobro znala šta ide u mohito, šta u Mai Thai, a šta u Blue Lagoon. Boje, oblici, reči, slike i priče bile su moje omiljene igračke i fascinacija koju bih proučavala satima u svojoj sobi.

Unutrašnji kritičar i ishrana (kada se pojavio)

Slika koju sam odavala u okruženju devojke koja drži sve pod kontrolom, uvek je bila samo slika.

Paralelno sa njom, borila sam se od osnovne škole sa viškom kilograma, nadutosti i alergijama na hranu. Depresija je bila tu od trećeg osnovne škole, mada po svojim pesmama koje sam pisala i ranije vidim da je bila tu negde od sedme godine. Depresija i unutrašnji kritičar nisu dobar tim.

Moji roditelji nisu imali pojma za moju intoleranciju na laktozu i gluten, a u mojoj kući se verovalo da bez domaćeg sira, jogurta i hleba nema dobrog doručka. U školi sam non stop imala proizvke na račun izgleda, debela, bucko i ostalo iz tog asortimana. Tek negde u 7. razredu posle godina ubeđivanja roditelja da zaista nije do mene, otišla sam kod nutricioniste na pregled. Čuveni doktor Pfaf mi je prepisao neku oskudnu ishranu, dok je iz njegove kancelarije iz mikrotalasne rerne mirisao moji tada omiljeni ručak, šiš ćevap u velikoj lepinji sa svim mogućim začinima i prelivima, koji nije bio na mom oskudnom suvom meniju. Ova moja prva dijeta je urodila plodom, jer čim sam skinula par kilograma, navukla sam se na komentare koje sam dobila u školi od profesora, ostalih đaka i dobila sam afirmaciju okruženja da radim pravu stvar. Osećala sam se tada po prvi put veoma uplašeno povodom hrane, jer nisam znala šta će se desiti ako slučajno izgubim kontrolu ponovo. Da li će ljudi (čitaj: da li ću ja) ponovo misliti da nisam dovoljno vredna, da nisam dovoljno dobra i da se ne trudim dovoljno? U svemu drugom sam briljirala, kako je onda prokleta hrana bila nešto sa čim ne mogu da se uhvatim u koštac. Onda sam počela da istražujem blogove, forume, sajtove poput SkinnyBitch i počela sam da na putovanjima kupujem knjige o ishrani. Bila sam na veganskoj ishrani, pa na makrobiotici, pa na Atkinsovoj…Dijete sam menjala kao nove cipele, ali osećaj ispunjenosti i zadovoljstva večito je izostajao. Osećala sam se tužno, umorno i iscrpljeno, jer nisam znala kojem dijetskom trendu da se prilagodim, koji je za mene, a nisam znala kao dete da uzmem sve faktore u obzir (krvnu sliku, zdravstveno stanje, alergije na hranu). Moj kriterijum tada je bio šta je popularno i šta rade poznati koje sam viđala u magazinima i na televiziji koji dobro izgledaju. U školi nismo učili ništa o tome, a kod moje kuće je uvek bilo kuvanih jela, zdrave hrane i niko nije bio gojazan, svi su se bavili sportom ceo život, pa višak kilograma nije bio problem ni za koga, sem za mene. Negde u šestom razredu prestala sam da se bavim tenisom, jer nisam postizala više školske obaveze i pripreme za upis u srednju školu. Tada nisam volela sport, zapravo mrzela sam ga, gledala kao nužno zlo i proći će godine dok se ne zaljubim u fizičku aktivnost i ne integrišem je u svaki dan mog života. Kritičar mi je uvek dahtao za vratom. Više o tome pisala sam ovde…

Otkud sada tekst o ućutkavanju unutrašnjeg kritičara?

Stigle su mi brojne poruke na Instagramu nakon ove fotke gde me pitate kako da ućutkate unutrašnjeg kritičara, zavolite sebe, prestanete da ističete svoje mane i gurate vrline u stranu…Mislim da sam vrlo kompetentna da pišem o ovome iz ugla devojke koja se ceo život bori sa nesigurnostima povodom fizičkog izgleda, pa sam zato htela da vam dam kontekst priče, da ne mislite da stvari o kojima pričam pričam na pamet.

Nema te ljubavi koja će ti ikada biti dovoljna dok potpuno ne prihvatiš i ne zavoliš sebe sa svim svojim manama i vrlinama. Prošlog maja sam tokom jedne teške situacije shvatila sam koliko je važno da istinski voliš sebe kako bi mogao da podneseš neka iskustva koja ti život neminovno donese. Osećala sam se kao da sam popila koktel zahvalnosti, poštovanja, prihvatanja i divljenja prema sebi. Po prvi put sam uvidela koliko od perfekcionizma i samokritikovanja nema ništa konstruktivno da se izvuče i koliko je prihvatanje situacije kakva jeste u tom trenutku najbitnija stvar i pokretač na akciju. Zaista sam zahvalna gde sam danas i ne bih ja tu ništa dirala, što naš narod voli da kaže 💛 Mislim da osmeh na mom licu to i oslikava i želim vam da u ovoj drugoj polovini 2018, ako do sada još niste, istinski prihvatite i zavolite sebe, jer odatle sva magija kreće 🧚‍♀️

A post shared by Jovana Miljanovic (@joxynyc) on

Svi mi imamo dva glasa u nama, onaj koji nas podržava i podiže i onaj koji nas kritikuje i spušta. Oba glasa su važna i ne treba jedan ni drugi prisilno ućutkavati, jer imaju svoju svrhu. Ono što je interesantno je da kada se potrudiš da obratiš pažnju često prepoznaš osobu čiji je taj glas, stav ili ton, možda i specifičan način izražavanja ili vređanja. Dobro se zamisli ko je ta osoba koja se pojavi kada te kritičar uhvati u mašinu?

“Svi smo fundamentalno nesigurni”- izjavio je Martin Lindstrom na ARK simpozijumu u Beogradu ovog maja, navodeći svoj lični primer. Slažem se sa tim, jer u mom krugu ljudi koji je zaista širok i raznovrsan znam da se ljudi za koje javnost smatra da su najuspešnije bore sa najvećim izazovima. Kako se onda oni bore sa tim? Ne znam, ali podeliću sa vama ono što meni pomaže.

Šta meni pomaže da ućutkam unutrašnjeg kritičara?

  • Obraćam pažnju na situacije u kojima se pojavljuje i na rečenice koje izgovara, specifičan ton i boju glasa.
  • Napravila sam listu stvari koje kritičar iznova i iznova ponavlja, koje ga najviše lože i situacija koje su obojene okidačima gde se kritičar najčešće javlja.
  • Napravila sam listu stvari koje zaista volim, cenim i poštujem kod sebe.
  • Skrenula sam prijateljima pažnju da aktivno radim na ućutkavanju unutrašnjeg kritičara i da me podsete i prekinu ako čuju da kritikujem sebe javno na neku temu.
  • Napravila sam listu svih kritičara iz prošlosti od porodice, preko profesora, trenera, prijatelja, bivših momaka i sada kada kritičar dođe, ja tačno znam iz kog je foldera ispao.
  • Napravila sam listu svih ljudi koji su me podržavali od detinjstva od porodice, komšija, preko profesora i prijatelja. Oni su ti čiji glas pokušavam da prizovem u trenucima krize. Neki od njih više nisu živi, ali znam šta bi mi rekli da si tu i onda me taj njihov glas umiri i ispuni ljubavlju.
  • Kada se uhvatim u jaku mašinu povodm nečega podsetim se da se zapitam da li bih se isto tako ponašala da je moja najbolja drugarica to uradila. Odgovor je uvek ne, imala bih mnogo više razumevanja, tolerancije i podrške nego što imam za sebe.
  • Joga i meditacija rade protiv kritičara kao beli luk protiv prehlade 🙂 Zaista se rezultati vide odmah, jednostavno više razumevanja, strpljenja i ljubavi prema sebi uvek su nešto što kritičara gurne u stranu.
  • Kada kritičar dobije krila, trudim se da stavim stvari u perspektivu i da ne bojim neutralan događaj emocijama koje su rezultat prošlih iskustava i mojih uverenja. Stavljanjem stvari u perspektivu kritičar gubi moć.
  • Konstantno se podsećam da spustim ramena i opustim vilicu, jer kada kritičar udari na ego, obično uđem u fight or flight mod.

Ništa od gorenavedenog nije novo, revolucionirano ni posebno, samo je rezultat dvadesetosam godina života u mojoj koži i pokušaja da prihvatim stvari takve kakve jesu i uradim najbolje od onoga što imam i znam sada u ovom trenutku gde sam sada.

DODATNI RESURSI

Lepa si… za krupnu devojku!

Koliko nas koštaju loše navike iz detinjstva?

 

 

The post Kako da ućutkaš unutrašnjeg kritičara appeared first on Jovana Miljanovic.

Vegan Belgrade Guide

$
0
0

If you have vegan, vegetarian, glutenfree or macrobiotic friends coming to town, here is your go-to list! 🙂 Made this after tons of requests I had on my Instagram about it!

BEST BELGRADE VEGAN OPTIONS

  • Radost Fina Kuhinjica (Vegan and vegetarian)
  • Miamiam (Vegan and vegetarian)
  • Bemata (Vegan and vegetarian)
  • Mandala (Vegan and vegetarian)
  • Gnezdo (Vegan Salad, Soups, Tofu Barbecue, Chia Pudding)
  • Živo Zdravo Belville (raw cakes, smoothies, daily menu)
  • Cruise (Miso soup, Grilled tofu salad, Quinoa salad, Tomato Soup)
  • Homa Restaurant (Vegan food in 8 gangs, just make sure to inform the kitchen in advance)
  • Franš (Vegan and vegetarian options)
  • Madera (Tofu salad Moutabel, Pumpkin risotto with white truffles, Beautiful girl tofu salad)
  • Jerry (Vegan breakfasts, carpaccio, Umami spinach burger, Quinoa burger, Risottos, Pasta)
  • Supermarket Deli (Vege sandwiches, Vitamin salad,
  • Smokvica (Foccacia, Spring Rolls, Curry rice, Hummus with falafel, Veggie Roll…)
  • Istok Vietnamese restaurant
  • Mumbai Indian Vegetarian
  • Shangrilla Chinese restaurant
  • Moon Bar (Vegan sushi, Miso soup, Edamame, Salads)
  • W Sushi ( California Vegetarian, Miso soup, Wegi spring rolls)
  • Sakura Asian Fusion restaurant (Delicious vegan and vegetarian options)
  • Ebisu Japanese restaurant
  • Lavash Lebanese restaurant (Delicious vegan and vegetarian options)
  • Cantina de Frida Mexican (Delicious vegan and vegetarian options)
  • Marokushi Japanese restaurant
  • Oliva (Vegetarian restaurant)
  • Pomodoro (Lots of vegan Italian options)
  • Burrito Madre (Vegan burritos and salads)
  • Jazz Yoga (Delicious vegan and vegetarian food)
  • Tel Aviv Hummus House
  • Passengers Bar (Pizza Vegana)
  • Proleće kafana (Vegan pumpkin mousaka, Mushroom risotto, )
  • Radisson Blu hotel
  • Square Nine hotel
  • Envoy hotel
  • Crown Plaza hotel
  • Hyatt hotel
  • Lorenzo and Kakalamba
  • Majka restaurant
  • Apropo Tea Shop, Small Tree Shop, Kuća čaja Tea Shop, Capsoul Tea Shop
  • Voulez Vous Etage Japanese food and sushi nights

JUICES AND SMOOTHIES

  • Exlir Juice bar (snacks on the go)
  • Coldpressok (snacks on the go, salads, cold press juice, kale chips)
  • Fresh Smoothies and Juices

SWEETS

  • Coffee Room (raw cakes)
  • Dolce by Tintolino (vegan cakes)
  • Mandarina Cake Shop (vegan cakes)
  • Vegan ice cream: Crna Ovca, Flor, Moriz Eiz, Luff, Gelato Bar…
  • Mali Princ

GLUTEN FREE

  • Novak restaurant
  • Gluten NO fast food and pizza place
  • Maša restaurant

WHERE TO SHOP FOR VEGAN-ORGANIC-GLUTEN FREE-MACROBIOTIC GOODIES?

  • Granum (Organic vegan proteins, crackers, oils, cosmetics)
  • Just Superior (organic maca and Ariba Nacional and Criollo cacao)
  • Biošpajz
  • Beyond Organic Foods (Organic coffee, grains, teas, oil)
  • Peruvian Superfoods
  • Hleb&Kifle Gluten Free bread on the go
  • Iceberg Salad Center on the go salads
  • Frikom frozen berries and veggies

Is there any missing one? Send me an email and I will put it on the list!

The post Vegan Belgrade Guide appeared first on Jovana Miljanovic.

Želiš da kreiraš uspešnu radionicu?

$
0
0

Ima li šta lepše nego da radiš ono što voliš i da te za to još neko plaća? Pre nego što sam u decembru kreirala moju radionicu, radila sam isto to za džabe godinama. Pomagala sam prijateljima i poznanicima da započnu blog, pričala im naširoku na šta da obrate pažnju, kako da kreiraju vizuelni identitet, zašto je važno da imaju email marketing, prodajni levak, kako da kreiraju digitalne proizvode, pasivni prihod, itd. Moja radionica došla je kao potvrda da imam tržište, da neko ceni moje znanje, iskustvo, posvećenost i broj informacija koje sam otvorena i spremna da podelim.

Od tada sam veliki zagovornik da svako treba da proba da kreira svoju radionicu, ukoliko voli da predaje i radi sa ljudima, jer je svako od nas ekspert u nečemu u čemu drugi nisu. Tvrdim da svako ko je ikada bio na mojoj radionici može meni da održi radionicu o mnogo čemu. Svi imamo drugačije znanje, obrazovanje i veštine i radionice su odličan način da to podelimo sa publikom koju to zanima.

Kreirala sam neku svoju listu koja bi trebalo da vam pomogne ako želite da organizujete svoju prvu radionicu. Imajte na umu da ima odličnih predavača i prosečnih predavača, da ima ljudi koji prirodno imaju harizmu i onih koji je prosto nemaju, ali da neko ko ima znanje i zna da ga prenese, uvek će naći svoju publiku. Ja često volim da kažem da uspešan predavač mora da bude i animator i edukator, da oseti ljude, oseti kada su čuli i primili određenu poruku, a kada nisu i da prilagodi svaki put radionicu novoj grupi i zato ni jedna moja radionica nije ista.

DAKLE, ŠTA TI TREBA ZA USPEŠNU RADIONICU?

Znanje i ekspertiza u određenoj oblasti su neophodan preduslov da te ljudi percipiraju kao stručnjaka. Znanje možeš da stekneš na fakultetu, ulici, online kursevima, životu, itd. Diploma ne garantuje znanje, niti je ulična priča i životno iskustvo dovoljno da se smatraš kompetentnim da nekome sugerišeš kako da menja svoj život, ukoliko si na primer samoproklamovani life couch, a nisi završio nikakvu obuku. Tako da ovde treba imati na umu da za neke stvari zaista treba da budemo stručni pre nego što se odlučimo da se ljudima mešamo u život. Ako ti treba pomoć oko toga kako da izgradiš samopouzdanje, pročitaj ovaj tekst. 

Analiza tržišta je jako važna, jer nema poente da praviš radionicu na temu na koju već postoji brdo radionica. Možeš da napišeš blog post, pošalješ email newsletter, ili odradiš poll preko Facebooka ili Typeforma, gde ćeš upitati svoju ciljnu grupu ili pratioce da li su zainteresovani za tako nešto. Moraćeš plastično da im objasniš o čemu će radionica biti, šta dobijaju, šta ne, koje je vreme, trajanje, cena, itd. Moraš da znaš tačno ko ti je ciljna grupa, kako ona izgleda, gde živi, gde se kreće, šta konzumira od sadržaja, itd. Odličan kurs koji ti može pomoći u tome je Step-by-Step: 100% Data Backed Inbound Marketing Strategy na UDEMY platformi.

Landing stranica je po meni neophodna kako bi se ovaj posao radio valjano, ako gledate na ovo kao vaš dugoročni biznis. Budite slobodni da maznete moj template i prilagodite ga sebi. Više o landing stranicama pročitajte kod Istoka Pavlovića na blogu.

Email marketing strategija je nešto bez čega takođe nema smisla raditi, jer se za svaku moju radionicu prijavi 60 ljudi preko landing stranice, a uplati 10 ljudi. Ono što je važno da imate je neki softver po vašem izboru, npr. Mailchimp ili Drip, da napišete email sekvence, npr. 6 komada koje neko dobija kada se upiše na email listu zainteresovanih za vašu radionicu koje puštate u skladu sa vremenom kada je došao. Suštinski sve je automatizovano do poslednjeg detalja. Email liste su jako važno zbog remarketinga. Kontakt osoba koja vam može reći više o ovome je Mišo Mlakić sa kojim ja sarađujem.

Social Media marketing Na 50e uplaćenih u Facebook reklamu, na svaku radionicu dovedem 10 žena koje plate cenu od 100 eura. Bitno je da znate koliko vam je novca neophodno da dovedete jednu mušteriju i potom skalirajte posao na taj način i prilagođavate vašu strategiju. Lično radim samo Facebook reklame, još uvek nisam radila Instagram i Google AdWords. Jako je važno da instalirate Facebook Pixel i da ga razmenite sa vašim kolegama u slučajevima u kojem to ima obostranog smisla.

Cena je merilo vrednosti znanja koje prenosite, ali zavisi i od tržišta i potražnje za tim znanjem. Nekada prvo morate da edukujete ciljnu grupu o potrebi za tim znanjem, kako biste ga naknadno prodali. U tom procesu izgradićete lični brend u toj temi i pozicioniraćete se kao ekspert, pa ćete biti prva osoba koja svima padne na pamet kada se povede razgovor o toj temi.

Moja radionica pre 20 godina ne bi mi donosila puno novca, a danas mogu da je punim svaki mesec u Beogradu i da vidim kako ljudima menja biznis i život. Ona radionica traje 4h i košta 100 eura, ali vi možete da stavite koju god cenu smatrate da su ljudi spremni da plate da čuju i nauče od vas. Imanje izgrađenog ličnog brenda dosta će vam pomoći da ne morate da objašnjavate da to što neko nema para, ne znači da ste vi skupi. Reference i testimoniali moraju da budu tu da govore za vas, jer ništa ne prodaje bolje nego zadovoljna mušterija.

Avans je obavezna stavka kako bi se ljudi obavezali da će doći, kako prema sebi tako i prema vama. Ljudi su generalno vrlo neodgovorni i kada ne uplate avans, najlakše im je da se na dan radionice uspavaju ili zaborave da dođu, a vi izvisite za mesto koje ste platili da ta osoba prisustvuje i sedi tu, a pri tom je oduzela mesto nekom drugom ko bi možda želeo da dođe, ali nije mogao, jer se grupa popunila. Kod mene je avans 2000rsd i ne vraćam ga, sem ako se osoba javi do 24h unapred da neće moći da dođe iz objektivnih razloga. Uplatu avansa klijenti će vršiti online na račun vaše firme. Blogeri su većinom registrovani kao preduzetnici, a ja imam svoju marketing consulting agenciju od 2013.godine.

Prostor Opcije za prostor zavise od veličine vaše grupe i platežne moći. Možete rentirati Impact Hub, ICT Hub, Smart Office, Jump Inn hotel, Argo Garni hotel, ili uskočiti u kancelariju neke firme. Moje radionice se održavaju u Impact Hubu u Makedonskoj 21, gde je cena po satu 70 eura za veliku salu. Jako je važno da je prostor dobro osvetljen, opremljen, prolufitran, prostran, čist…više o tome sam pisala ovde.

Hrana i osveženje Na mojim radionicama pauza za ručak je 30 minuta i ne služi se ručak, ali uvek odaberem neki domaći mali brend čiji proizvod kupim i izreklamiram u znak podrške. Ideje: Wild Raw Bars, Ćao šećeru kuglice, itd.

Broj ljudi je nešto o čemu treba ozbiljno da porazmislite. Ja sam predavala pred 300 ljudi, kao i pred 10 ljudi i to nema veze jedno sa drugim. Javna velika predavanja su prilično jednosmerna, publika nema puno vremena za lične priče i pitanja, dok je radionica ili obuka baš tako koncipirana, da se ljudi bolje upoznaju, zbliže, da se stvori dobra energija u grupi i da se aspekt umrežavanja posle radionice adresira. Postoji puno opcija, ali psiholozi kažu da je broj 8 idealan broj ljudi za radionicu, a ja iz ličnog iskustva nikada ne idem preko 10.

Vremensko trajanje Važno je i da dobro struktuirate gradivo koje planirate da pređete i da jasno odredite koliko sati, dana, nedelja, meseci obuka traje i na koji način se održava. Važno je i da naglastie koliko se puta održava, da li je to samo jednom ili više puta i šta tačno polaznik dobija po toj ceni i u tom vremenu.

Followup nakon radionice je ono što je po meni jako važna stavka i ja sa svim mojim polaznicima komunciram preko emaila, tako da mi je jako važno da imam uvid u to kako su, gde su u procesu, gde su zaglavili i sa čim mogu da im pomognem.

Online obuka je nešto o čemu treba da razmislite, ako je to bolja opcija za vas, jer ne želite da se cimate sa logistikom. Za mene je to odlična opcija koja mi omogućava pasivan prihod i lansiraću je uskoro. Ako se odlučite za online radionicu, važno je da jednom mesečno držite besplatan webinar gde će ljudi moći da vam postavljaju pitanja i podele svoje nedoumice. Takođe, instalirajte Facebook piksel i vidite da razmenite Facebook piksele sa vašim prijateljima koji drže radionice na slične teme, jer je to odličan način da se međusobno promovišete, a zajedno ste jači.

Stalno usavršavanje radionice i rad na sebi se podrazumevaju. Ni jedna moja radionica nije kao prethodna. Svaki dan čitam, pišem, učim i radim na sebi i to se odražava u načinu na koji prezentujem stvari. Da se vaša radionica ne bi ubuđala, važno je da stalno pratite globalne trendove u toj industriji, radite na sebi i menjate landing stranicu, oglašavanje i email sekvence, tako da odgovaraju promenama koje su se desile od kada ste počeli.

Upsell usluga Radionica je odličan način za upsell vaših drugih usluga. Kada vas jednom neko upozna, čuje i vidi, velike su šanse da će ako je zadovoljan hteti da čuje još. Možda ne još o toj temi, ali još o njegovom ili njenom pojedinačnom slučaju. Od 10 polaznica moje radionice, makar dve me dodatnu zovu za marketing consulting, izradu inbound marketing strategije za njihov proizvod ili uslugu, itd. Ako se ne bavite konsaltingom, posle radionice možete lansirati sledeću radionicu, napisati knjigu ili ebook, započeti neki novi proizvod ili uslugu, itd. Mogućnosti su beskonačne, a zavise od vašeg znanja i umeća prodaje.

TROŠKOVI SUMMA SUMARUM
Prostor, Hrana, Piće
Landing stranica
Marketing (Email marketing, Facebook, Instagram, Google reklame, Facebook Pixel, Remarketing)

Nadam se da vam je ovaj tekst koristio, javite mi na Instagram u DM ili putem emaila!

The post Želiš da kreiraš uspešnu radionicu? appeared first on Jovana Miljanovic.

5 stvari koje treba da znate kada je reč o finansijama

$
0
0

Današnji gost na blogu je Mirna Bašić, čiji blog Lova do krova pruža odlične resurse za unapređivanje našeg znanja o finansijama. Reč dajem Mirni, a vi se opustite uz čaj ili kafu i uživajte u tekstu, a sa strane pravite beleške koje ćete početi da primenjujete već danas!

Mnogi možda ne sanjaju o tome da jednom postanu milijarderi, ali bezbrižnu financijsku budućnost priželjkuje si sigurno svatko od vas.

U školi će vas naučiti čitati, pisati i računati, ali o financijskoj pismenosti nema ni riječi. A upravo je ona potrebna da bi bezbrižna financijska budućnost bila i ostvariva.

Ako se i sami svaki mjesec borite kako da rasporedite novac, a da ga uistinu ostane na kraju mjeseca, onda je ovaj tekst upravo za vas! I ne samo to! Naučit ćete što je potrebno poduzeti da bi počeli suvereno vladati svojom financijskom situacijom, kako iz mjeseca u mjesec sve više uštedjeti, i što na kraju uraditi s novcem koji ste uštedjeli.

Na kraju teksta ću vas uputiti na knjige i korisne blogove koji će vam pomoći da svoje znanje još više proširite.

Za početak, ovih 5 stvari svakako morate naučiti o financijama.

1. Zašto je potrebno voditi kućni budžet i kako početi?

Da vas netko probudi u ponoć i pita koliko novca trenutno imate na računu, ili koliki su vam mjesečni izdaci, biste li mu mogli odgovoriti? Znate li koliko novca mjesečno potrošite za hranu ili odjeću? Za režije? Kolika vam je stopa uštede?

Iskreno, i sama sam se prije par godina isprepadala kad su me to pitali. A sasvim je logično da znamo koliki su nam mjesečni prihodi i rashodi, zar ne? Jer kako ćemo inače znati imamo li dovoljno novca da si priuštimo novi bicikl, baš taj mjesec obnovimo garderobu ili uplatimo skuplje ljetovanje?!

Vođenje kućnog budžeta ispočetka zahtjeva malo discipline, ali vjerujte mi na riječ, ubrzo to postaje rutina. Osim toga, toliko je besplatnih aplikacija koje vođenje budžeta i olakšavaju i čine zanimljivim. Jednu vam svakako moram preporučiti. Mint je poznata i uistinu dobra web aplikacija, vaš menadžer za novac koji će vam vođenje financija i te kako olakšati.

Neka zato prvi korak ka ostvarenju bezbrižne financijske budućnosti bude odluka da na kraju svakog mjeseca na papir (ili u aplikaciju) unesete sve svoje stalne i promjenjive izdatke i primanja. Već kroz koji mjesec dobit ćete detaljan uvid na što to trošite previše novca, postoje li mogućnosti za optimiranjem troškova i ono najvažnije, gdje su prilike za uštedom. Mnoge aplikacije nude i grafičke prikaze vaših trenutnih financijskih navika. Vjerujte mi, predivan je osjećaj kada budete pratili kako se iz mjeseca u mjesec crveno polje sa izdacima smanjuje, a zeleno povećava. Zašto? Jer znate da ste za to zaslužni samo vi i vaša hrabra odluka o promjeni financijskih navika.

2. Kako započeti štedjeti čak i kad smo uvjereni da je to nemoguće?

Neosnovano je pregovaranje da je u današnje vrijeme nemoguće uštedjeti i novčić. Sjetite se svojih djedova i baka, poslijeratne generacije koja je sa gotovo ništa postigla jako puno. A nisu ni krali ni zarađivalii na nepošten način.

Mnogi pod pojmom štednje podrazumijevaju da se mjesečno na stranu stavi par stotina ili tisuća novčića (eura, dinara, dolara, kako vam volja). I baš iz tog razloga ni ne započinju štedjeti, jer tih par stotina ili tisuća nikada nemaju viška. Ako ste i sami uvjereni u taj mit, krajnje je vrijeme da promijenite uvjerenje i shvatite ovo: štednja je i ako svaki mjesec sačuvate samo par novčića, a onda budete uporni i nastavite štedjeti iz mjeseca u mjesec.

Pitate se kako štedjeti ako nemate od kuda? Uvjeravam vas, par mjeseci nakon početka detaljnog praćenja kućnog budžeta, sigurno ćete pronaći mogućnost da promijenite neku svoju naviku, i novac umjesto da potrošite, stavite na stranu. Postavite si za cilj da ćete jedan mali postotak svojih mjesečnih primanja uštedjeti. Jeste li čuli za izraz da “najprije platite sebe”? Počnite primjenjivati baš to. Prije nego platite frizera, automehaničara, pekara, platite najprije sebe, i to tako što ćete na početku mjeseca jedan mali postotak staviti odmah na stranu.

Upamtite ovo: Bogati nećete postati od onoga što zaradite, već od onoga što uštedite.

Stvorite zato plan i odredite koji cilj štednje imate. Želite li štedjeti da bi u budućnosti u gotovini mogli kupiti nešto, ili želite uštedjeti novac da bi imali mirniju budućnost? Oba cilja su opravdana, i ispunite li ih, nagraditi ćete sami sebe.

3. Nemojte nikada živjeti preko svojih mogućnosti

Povećanje minusa na računu za mnoge je odavno  postao sport koji u početku proizvodi adrenalin, a kasnije nesnosne glavobolje, nesanicu, i vodi ka ekstremnim slučajevima – raspadu brakova i obitelji te raznim psihičkim oboljenjima. I sve to zbog (najčešće) banalnog razloga – jer želimo živjeti preko svojih mogućnosti, i to pomoću kredita.

Neki dan čitam na jednoj društvenoj mreži objavu poznanice koja je tek počela raditi, ugovor ima na ograničeno vrijeme, ali stvara velike planove o kupovini kuće. Na kredit, razumije se, jer ušteđevine nema. Za tren joj se pridružila grupa istomišljenika, podržavali su jedni druge u naumu, ohrabrivali, savjetovali gdje je najbolje uzeti kredit, gdje tražiti nekretnine. Nitko od prisutnih nije se ni jednom zapitao kakve su uistinu financijske mogućnosti za kupovinu.

Ovako nekako ide scenarij koji sve češće možemo doživjeti u našoj okolini: čim dobijem posao, normalno je da kupim automobil (na kredit, jer ušteđevine nemam). Očekujem li dijete, normalno je da kupim (ili izgradim) veliku nekretninu (opet na kredit, jer ušteđevine nemam). Novu nekretninu valja opremiti najboljim namještajem, skupom kuhinjom (opet na kredit, razumije se). Taman dok to sve riješim s bankom, već je na redu kupovina novog automobila (na kredit, nema sumnje), jer se obitelj povećava, a i vrijeme je da pokažem rodbini i prijateljima da mi u životu stvarno dobro ide.

Začarani krug se sve više zatvara, a mi se osjećamo poput hrčka u kavezu, koji ništa više ne radi nego po cijele dane okreće kotač. Kavez koji je ispočetka bio običan, s vremenom postaje srebrni, pa zlatni, namješten najljepšim namještajem, a za nas to samo znači da moramo još više raditi da bi otplatili sve postojeće kredite.

Ako vidite da ste na putu da i sami počnete živjeti sličan scenarij, samo je na vama da kažete stop! Vi ste ti koji odlučujete želite li živjeti u skladu sa svojim mogućnostima i u miru, ili preko mogućnosti i u vječitom strahu što će biti ne budete li mogli otplaćivati kredite. Svi vi koji ste se do sada već zadužili kreditima – neka vam cilj bude da stare kredite što prije otplatite, i nove nikada više ne uzimate.

4. Novac u čarapi ne donosi vam nikakvu vrijednost

Ako ste odlučili početi provoditi gore navedene savjete, onda ćete prije ili kasnije primijetiti da se sa strane sakupila određena svota novca. Ako ste štednju provodili s ciljem da si priuštite nešto, sada je vrijeme da si to i kupite. Ako ste pak štedjeli s ciljem da vam u budućnosti bude lakše, vrijeme je da odlučite što ćete napraviti s novcem. Jer ostaviti ga da stoji u čarapi ili ispod jastuka, najnesretnije je rješenje. Osim što može biti ukraden, svaki dan zbog inflacije vaš novac gubi na vrijednosti.

Druga je mogućnost da ga stavite na štednu knjižicu. No sa trenutno jako niskim kamatama na štednju, ni ovaj izbor nije najsretniji. Inflacija je trenutno viša nego što su kamate koje vam banka nudi, i s vremenom vaš će novac i u banci izgubiti na vrijednosti.

Trenutno najpovoljnije rješenje zove se ulaganje novca, no da vas odmah i upozorim – odlučite li se na ulaganje ušteđevine, nemojte to činiti “na slijepo”, ili na sreću. Ulaganje nije kockanje. Na kraju teksta pronaći ćete nekoliko knjiga koje će vas uvesti u osnove ulaganja, upoznati sa važnim pojmovima, upozoriti na to kako se ne ulaže. Nikako, ali nikako nemojte početi ulagati bez da najprije naučite kako se to radi. Sigurno niste sjeli u automobil i počeli voziti prije nego ste naučili kako se to radi, jel da? E pa isto je i sa ulaganjem. Ako želite sačuvati svoj novac i povećati ga, naučite najprije kako se to na siguran način radi.

5. Teme o financijama nisu rezervirane samo za bogate

Kada ovo zlatno pravilo prihvatite kao nepobitnu činjenicu, onda ćete početi i drugačije gledati na novac. Jer on uistinu nije rezerviran samo za bogate. Zašto ga onda oni imaju, a sirotinja nema, pitate se? Evo i odgovora! Bogataši su samo pokazali više strpljenja, učili, imali drugačije financijske navike, živjeli drugačije od većine i obogatili se s vremenom. I da se odmah razumijemo – ovdje je riječ o ljudima koji su svoje bogatstvo stvorili sami, bez pomoći bogatih rođaka, bogatom ženidbom i na pošten način. Jer, novac koji ne zaradimo sami, ne znamo niti cijeniti. Nema većeg dokaza za to nego što su dobitnici na lotu. Već nakon par godina, oni ne samo da nemaju više ni novčića na računu, nego su nagomilali i dugova koje će morati doživotno vraćati. Što je sa “zvijezdama” koje su preko noći postale slavne i bogate? Rijetki su oni koji sa svojim novcem počnu racionalno upravljati. Prije će se okititi statusnim simbolima, pokupovati vile, mlažnjake, otoke, i na kraju proglasiti bankrot. Isto je i sa bogatim nasljednicima.

Jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, Warren Buffett, živi u kući koju je kupio sredinom 50-tih godina, vozi skroman auto, omiljeni hobi mu je igra bridge, nakon smrti najveći dio bogatstva ostaviti će dobrotvornim ustanovama.

Sjećate li se Steve Jobs? Odjeven uvijek u istu odjeću, živio je skromno, a bio jako bogat.
To su samo neki od primjera kojima vas pokušavam uvjeriti da mnogi od nas svoj teško zarađen novac rasipaju na skupe automobile i nekretnine, odjeću, putovanja, a na kraju su nesretni jer ništa od toga oni zapravo ne posjeduju – svemu tome vlasnik je banka koja im je posudila novac.

Danas je lakše nego ikada naučiti o tome kako zaraditi novac, zadržati ga i učiniti da raste sam od sebe. Internet nije dostupan samo bogatašima da biste koristili izgovor kako oni imaju privilegiju da to sve nauče, a vi nemate. Kada se uhvatite u toj misli, prisjetite se izreke:

Tko želi, pronalazi načine; tko ne želi, pronalazi izgovore.

Gdje učiti o financijama?

Obećala sam vam u uvodu da ću napisati gdje o temama iz financija naučiti još više.

Blog MrMoneyMustacha bio je nama bio vjetar u leđa i uvijek ga rado preporučam dalje. U njemu američki bloger (koji je sa 30 godina postao financijski neovisan) piše o svom putu, načinu života, o osjećaju kada više ne moraš ići raditi, a svaki mjesec na račun stigne novac iz pasivnih primanja i sl.

Osim toga, utipkate li u tražilicu “best finance blogs” pronaći ćete puno izvrsnih, korisnih blogova o financijama.

Knjiga koju bi svakako na početku trebali pročitati zove se “Rich dad, poor dad” Roberta Kiyosakija. Autor piše o načinu razmišljanja koji o novcu imaju bogati u odnosu na siromašne. Sjetite se, oni su postali bogati baš zato jer o novcu drugačije razmišljaju i s njime postupaju nego to čine siromašni.

Postoji niz knjiga “za dummies”, koje su sve samo ne knjige za budale, vjerujte mi. U njima se na jednostavan i zanimljiv način čitateljima približuje teme o financijama. Preporučam zato da potražite “Personal finance for dummies” i slične priručnike o financijama za početnike.

Ako želite učiti o investiranju, pročitajte za početak “Investiranje I i II” Leona Richardsona, “The little book of common sense investing” autora John Bogle, “Inteligentni investitor” B. Graham, “Vodič u investiranje” R. Kiyosaki.

Zaključak

Koliko nam god novac bio drag ili mrzak, bez njega je danas život nezamisliv. Počnete li na njega gledati kao na energiju kojom puno toga dobroga za svoga života možete pokrenuti, stvorit ćete pozitivan pristup novcu. Budete li pak uvjereni da je novac zlo, budite sigurni da ćete ga imati jako malo. Jer tko imalo razuman sam sebi želi zlo?!

No nije dovoljno samo biti uvjeren da je novac pozitivna energija, i on će u potocima dolaziti k nama. Potrebno je naučiti kako ga i zadržati kada ga primimo, kako pokriti izdatke, a da na kraju mjeseca još ostane dovoljno novca za štednju, te na poslijetku, što učiniti sa ušteđevinom, a da ona kroz godine ne izgubi na vrijednosti. Ovim tekstom tek sam zagrebala po površini financijskih tema. Vama prepuštam dalje istraživanje i učenje!

Bude li vam na putu zatrebala pomoć, pronaći me možete na mom blogu i bez usprezanja zatražiti pomoć.

The post 5 stvari koje treba da znate kada je reč o finansijama appeared first on Jovana Miljanovic.

Kako da pretvoriš hobi u posao?

$
0
0

Šta je ono što može da ti pomogne u ideji da svoj hobi pretvoriš u stalni posao? Pre svega, razmisli dobro da li taj hobi ima kapaciteta da postane posao i da li ti imaš kapaciteta da tu akciju sprovedeš u delo. U ovome će ti dosta pomoći da pročitaš knjigu Preduzetnički mit koju je napisao Majk Gerber. Ovo je neki raspored kojim ja lično verujem da neko treba da uđe u preduzetništvo, ali recepta nema, jer smo svi različiti, tako da je ovo samo moje iskustvo, a vi slobodno kreirajte vaš jedinstveni put.

Um i telo
Uspeh se retko kome dešava slučajno, uglavnom iza uspeha preko noći stoje godine rada na sebi, na razvoju i unapređivanju te usluge ili proizvoda koju nudiš i konstanog usavršavanja. Da bismo uspeli u tome, moramo da počnemo da kontrolišemo svoje misli, umesto da one vode nas levo-desno, gore-dole, kako im dođe. Preduzetništvo je dovoljno ludo i nestabilno i bez dodatnih ometača. Naše misli i način na koji se osećamo će itekako uticati na odluke koje budemo donosili, a tako i na rezultate koje ćemo kreirati. Ukoliko se osećaš da nemaš dovoljno znanja ili samopouzdanja, poradi na tome pre nego što uletiš u preduzetništvo i daš otkaz na trenutnom poslu. Pored mentalnog, poradi i na fizičkom zdravlju, zdravoj ishrani, redovnim treninzima i meditacijama, kako ne bi zbog stresa i opalog imuniteta morala da skloniš posao u stranu svako malo.

Preduzetnici uglavnom rade mnogo više nego neko ko radi za drugoga, jer u preduztništvu ne možeš u 5 da ostaviš posao na stolu i odeš kući, jer uglavnom i jesi kod kuće 🙂 Ono što će ti biti neophodno u ovom pohodu od osobina su hrabrost, ludost, disciplina, fokus, kreativnost, fleksibilnost, otvorenost, komunikativnost, vera, nada, smirenost, strpljenje, stalni rad na sebi, otvorenost za kritiku…

Odakle da počneš?
Prvo korisno pitanje koje treba sebi da postaviš je: Koji je to moj hobi, proizvod ili usluga, za koju verujem da vredi i koja može da doprinese i unapredi život drugim ljudima?

Drugo korisno pitanje glasi: Koji su moji strahovi, izazovi koje ću morati da prevaziđem kako bih uspela da od ovog hobija kreiram biznis? Koja su to znanja koja mi nedostaju ili za koja ću morati da angažujem druge ljude da mi pomognu? Šta je to što ću morati dalje da usavršim?

Kada sada pogledaš prepreke iz pitanja iznad, zapitaj se da li ćeš izabrati da ih prevaziđeš ili ćeš im dozvoliti da ti diktiraju tvoj životni i karijerni put. Ako nemaš pare, pokušaj da nađeš ljude koji će ti pomoći, jer veruju u tebe ili tvoju ideju, ili im ponudi trampu za nešto što ti znaš i umeš da radiš. Nemaš vremena od svog stalnog posla? Počni da ustaješ sat vremena ranije.

Zapitaj se još i kakva osoba moraš da postaneš kako bi ostvarila ovaj cilj. Kako izgleda ta žena, kako komunicira, kako vodi svoj biznis, koliki tim ima, kako joj izgleda raspored dnevnih obaveza, gde živi, sa kim se druži, gde izlazi? Bitno je da možeš jasno da vidiš tu sliku u glavi kako bi mogla da primeniš neke od tih stvari iz budućnosti na sadašnjost.

Marketing i prodaja
Kada pričamo o marketingu, meni je najlakše da ženama koje dolaze na moje radionice kažem da odgovore na pitanje koja je njihova misija, kome pomažu i da će im to dati jasan fokus kada je marketing u pitanju. Moja strast je da pomažem ženama da svoj hobi pretvore u posao, jer sam na sopstvenom primeru zaključila da nema ništa lepše nego kada radiš ono što voliš, organizuješ vreme onako kako tebi odgovara i biraš tim ljudi sa kojima ćeš da sarađuješ.

Baš zato, pored vizije i misije za tvoj biznis, važno je da znaš i ko su tvoji kupci. Kako izgleda tvoja “buyer persona”, kako osmišljava svoj dan, gde jede, putuje, izlazi, šta kupuje i nosi, kakve knjige čita, koje strahove i želje ima, itd. Putem društvenih mreža, webinara, Instagram lajvova ili na radionicama uživo, u mogućnosti sam da učim o ženama koje me prate, o strahovima sa kojima se suočavaju, o manjku podrške koju imaju u okruženju za svoje poduhvate, itd. To je za mene jako važno, jer na taj način mogu bolje da im pomognem i kroz svoja predavanja i pisanje odgovaram baš na to što ih muči i da im olakšam preduzetnički put.

Bitno je i da odlučite na koji način ćete komunicirati sa svojom publikom. Zapitajte se da li vam više leži kreiranje video sadržaja, audio sadržaja ili fotografija. Ukoliko imate vremena da radite više formi, tim bolje. Postoje odlični načini da publici date dodatnu besplatnu vrednost u vidu besplatnog webinara na određenu temu, ebooka, tematskih newsletttera, worksheeta, Instagram i Facebook live itd.

Plaćeni digitalni marketing uključuje oglase na društvenim mrežama vašeg izbora ili Google reklame. Ukoliko vaš proizvod ili usluga tako zahtevaju, super ideja je i poseta sajmovima, plaćanje PR članaka u targetiranim medijima…Čak i flajeri mogu da budu dobra opcija u određenim situacijama.

Svakako napravite prodajnu strategiju i pogledajte kurs Inbound Marketing na UDEMY platformi, ako ne znate odakle da krenete, ili pročitajte ovaj tekst na Hubspotu.

Landing stranica

Idealno bi bilo da kreiraš više landing stranica  ako imaš više proizvoda ili usluga koje nudiš, pa da svaku odvojeno oglašavaš online. Obrati pažnju da na landing stranici ne držiš social media ikonice ili hiperlinkove, jer ne želiš da teraš ljude sa landing stranice u ludilo društvenih mreža. Bilo bi lepo i korisno da jasno istakneš: šta tačno neko dobija, u koje vreme i na kojoj lokaciji se obuka održava i po kojoj ceni. Dodaj i često postavljanja pitanja (FAQ), jer sigurno već znaš šta je to što može da zanima ljude kada je ta tema u pitanju. Sjajan dodatak je sigurnost povraćaja novca ukoliko klijent na kraju radionice nije zadovoljan. Kratki video sigurno će ti poboljšati konverziju, a ne zaboravi da sastaviš makar 6 email sekvenci i automatizuješ ih u MailChimpu ili alatu po svom izboru.

PRIMER

Pošto uskoro snimam svoju radionicu (Od hobija do posla) za online prodaju, pokazaću na tom primeru kako ovaj proces može da izgleda. Dakle, prvo snimam u Zoomu audio koji će se potom montirati na slajdove, jer ne želim da snimam sebe, već da klijenti gledaju slajdove sa fotografijama, vizualima, prikazima koji pojašnjavaju ono o čemu govorim. Potom moj brat to montira, sređuje zvuk i ostalo, a ja se bavim smišljanjem kopija za landing page i dogovaram se sa dizajnerom i developerom kako stranica treba da izgleda, koje boje i fontove koristimo, gde stoje i kako izgledaju CTA dugmići, itd. Uz to, pravim MailChimp listu za prijavu za kupovinu te online radionice, gde će biti 6 automatizovanih email sekvenci koje uvode klijenta u moj prodajni levak i objašnjavaju detaljnije o čemu je radionica, a uz to daju besplatnu vrednost koju klijent može da primeni odmah na svom hobiju i testira naučeno. Snimiću dva videa, jedan promotivni za landing page, drugi video zahvalnice kada se neko prijavi na listu i ostavi mi svoj email. Na landing stranicu ću potom ubaciti Facebook pixel i početi sa Facebook, Google i Instagram reklamama. Kroz besplatni webinar, Instagram i Facebook lajvove i tematske newslettere, davaću svojim pratiocima besplatnu vrednost i uvesti ih u to čime se radionica zapravo bavi. Kroz Crazy Egg pratiću heatmape i gledati gde ljudi klikću i optimizovati landing page u skladu sa tim, a u FB menadžeru pratiću kako reklama ide i menjati strategiju u hodu. Kada se sve razradi i sistem stabilizuje, kreiraću novu radionicu 🙂 I tako u nedogled. Digitalni proizvodi su oduvek bili moja strast.

Automatizacija procesa i outsourcing

Pokušajt da što više toga automatizuješ, kako bi radila samo ono u čemu si zaista nezamenljiva, a to je kreiranje izabranog sadržaja na željenoj platformi. Automatizacija email sekvenci u MailChimpu odličan je način da ne moraš svaki put pisati iznova i iznova isti sadržaj i slati ga ručno. Nedeljno zakazivanje FB objava olakšaće ti da ne razmišljaš svaki dan šta ćeš okačiti. Planiranje mesečnih Instagram ili Facebook lajvova, newslettera ili webinara olakšaće život i tebi i tvojim pratiocima.

Dodatni resursi
Postoji još gomila stvari na ovu temu o kojoj bih mogla da pišem, pa mi javite ako vas zanima više tekstova ovog tipa. Volela bih da mi u komentarima na FB ili Instagramu ostavite link ka vašem proizvodu ili usluzi i da mi kažete koji vam je najveći izazov da taj hobi pretvorite u posao.

Što se tiče knjiga o preduzetništvu koje preporučujem kliknite ovde.

 

The post Kako da pretvoriš hobi u posao? appeared first on Jovana Miljanovic.

Bitne stvari za odraditi u decembru

$
0
0
Trebalo mi je pet sati da napišem ovaj tekst, skupim i popišem sve linkove i lekcije koje sam naučila ove godine. Uzdravlje i iskoristite decembar pametno, još ima dovoljno vremena da se neke stvari promene i unaprede!

Kompletni zdravstveni pregled
Kada si poslednji put radila sistematski pregled svog organizma, u osnovnoj ili srednjoj školi pretpostavljam? Pod tim podrazumevam laboratorijske analize, celokupni ginekološki pregled uz ultrazvučn pregled dojki, ultrazvuk abdomena, štitne žlezde, domftamološki i dermatološki pregled? Možda zvuči preterano, ali neki od ovih pregleda, a ponsebno oni koje dugo izbegavaš mogu da ti spasu život. Razlika između toga da zakažeš pregled za sledeću nedelju i da čekaš još 3 meseca ili godinu dana je velika i može da izmeni tok celog tvog života. Nemoj da čekaš, suoči se sa strahom i zakaži taj pregled. Ako već dugo imaš problem sa kičmom poseti ortopeda, ne veruj svakom treneru i kiroprkatičaru, mnogo je neškolovanih samoproklamovanih iscelitelja i sličnih prodavaca magle, te je moj savet da se dobro raspitaš kome daješ svoje poverenje i još važnije, zdravlje u ruke.

Doprinesi nekome koga ne poznaješ na neki način
Decembar je odlično vreme da očistiš ceo stan, garderober i desktop i rešiš se stvari koje ti više ne služe. Pospremi police, pospremi knjige koje ne planiraš da čuvaš ni čitaš ponovo, možda isprobaj projekat Putujuća knjiga Rešetka.

Pospremi misli, pa napiši blog post, ili Instagram post ili Facebook objavu.

Doniraj krv u Zavodu za transfuziju i potencijalno spasi život nekome koga ni ne poznaješ. (Kako to izgleda?)

Posveti nekome svoje vreme i nepodeljenu pažnju…to je i onako nešto najdragocenije što imaš. Ne možemo biti toliko siromašni da ne možemo ama baš ništa drugoj osobi da ponudimo. Makar to bila lepa reč, zagrljaj i reči ohrabrenja.  Verica iz HugMore projekta to najbolje zna!

Probaj nešto novo
Decembar je isto tako odlično vreme da isprobamo nešto novo. Evo nekih mojih preporuka:

  • Crna čokolada sa ukusom karamela so
  • Jogu, kickbox ili ples
  • Novu neobičnu sportsku opremu (Primer)
  • Novu pozorišnu predstavu ili bioskop u koji inače ne ideš
  • Stranu kuhinju ili recept  (Primer)
  • Novu frizuru ili boju kose (Primer)
  • Nov način šminkanja (Primer)

Vidi zbog čega je to bitno u ovom tekstu. Istovremeno tu imaš i objašnjenje o vremenu potrebnom za stvaranje novih navika.

Izbalansiraj svoj krug života
Posao nije život, kao što ni pare na računu ne garantuju sreću. Dobar posao ne znači ništa, ako je to sve što imaš i sve što jesi.  Porodica, hobiji, putovanja, kultura, zdravlje, ishrana, fitnes, izlasci, druženje, rad na sebi, edukacije…koliko je tvoj krug života u balansu? Šta je ono na čemu treba da poradiš počev od danas?

Šta je ono gde imaš najviše prostora za napredak? Evo oblasti iz mog kruga života, možda vam bude korisno. Dakle, nacrtajte krug na papiru i podelite krug na 4 dela, a potom svaku četvrtinu na trećine. Ubacite oblasti: karijera, edukacija, hobiji, društveni život, veze, kuća, hrana, sport, zdravlje, kreativnost, spiritualnost i finansije. Onda svaku sekciju razbijte na delove, sa strane popišite šta to za vas znači. Meni na primer zdravlje znači boravak u prirodi, provođenje vremena offline, sistematski pregled jednom u šest meseci, suplementacija, šetnja, boravak u planini, treninzi, itd.

Potom iskreno napišite sebi pored svakog boksa koliko ste trenutno zadovoljni tim aspektom vašeg života od 1 do 10.  Nije nam cilj da uvek sve bude 10, niti je to realno, cilj je da imamo što bolji život u ovom trenutku i da poradimo na onome što je alarmantno nisko.

Sredi ili unapredi svoju ishranu
Prvo je važno da u glavi razdvojiš i dobro razumeš šta je primarna, a šta sekundarna hrana. (Video)
Drugo je važno da razlučiš šta ti jedeš, a šta jede tebe, o čemu sam pisala u ovom tekstu.

Još neka korisna pitanja koja vredi sebi postaviti:

  • Koju potrebu pokušavaš da pojedeš?
  • Koje emocije pokušavaš da progutaš?
  • Koliko razmišljaš i dopuštaš sebi da se odmoriš? O važnosti termina wellbeing i praktikovanju istog pisala sam ovde. 
  • Koje su ti slabe tačke kada je hrana u pitanju? O mojim slabim tačkama pisala sam ovde.
  • Koliko su moje loše navike iz detinjstva prisutne i danas i kako pokušavam da ih prevaziđem pročitajte ovde.
  • Motivacija, automatizacija, nabavka, planiranje i ostale taktike koje ti olakšavaju zdravu ishranu su nešto o čemu više možeš da naučiš ovde.
  • Pogledaj i ovaj video, veoma je zanimljiv i koristan!

Implementiraj novu naviku
Ne znam šta je od ovoga za tebe nova navika, ali neke navike koje su mene sprečile da ponovo padnem ovako nisko i doživim burnout su svakodnevna meditacija, vizuelizacija, šetnje po kraju, pentranje uz stepenice umesto korišćenja lifta, boravak u prirodi i na planini kada god mi se za to ukaže mogućnost i čašćavanje sebe odlaskom u SPA jednom mesečno, gde pustim misli na reset u sauni i  na bazenu. Još neke navike koje praktikujem su da osvestim kako i kojom dubinom dišem, kojom brzinom pričam i da li dovoljno žvaćem hranu ili je samo gutam kao kanta za smeće iz Kremenka. Možda vam je ovo smešno ili krajnje glupo, ali ovo je moj blog i ja ovde pišem samo stvari koje meni rade u nadi da će još nekome značiti. Na vama je da probate ili kompletno iskulirate. Nova navika mi je da se nedeljom našminkam, lepo obučem i odem u neki restoran u kojem nisam bila da probam jelo koje nisam nikada probala. Održala sam naviku da vežbam 6x nedeljno, da redovno pišem dnevnik, ustajem rano i ležem do 23h.

Uradi nešto čega se plašiš
Svaki dan i svake nedelje i svakog meseca i svake godine dok si živ. Ovo je nešto što mene lično radi i način na koji živim od malena. Uvek sam se primala na stvari koje su druge ljude plašile, uvek sam volela da izlazim iz svoje zone komfora i testiram lične granice. Ako ti to nije prirodno kao meni, pokušaj da igraš na malo u početku, možda samo da naručiš jelo koje inače ne bi u restoranu u kojem uvek uzimaš istu stvar, pa vidi kako se osećaš. Obavezno me prati na Instagramu, gde ću objaviti sledeći panel na kojem će pričati moja drugarica Dragana, prva žena sa Balkana koja se popela na Mont Everest, a od nje verujte mi ima šta da se čuje i nauči, kada je strah u pitanju.

Pronađi svoju strast
Ne znam kako ćeš ti pronaći svoju strast, ali možda ti ovaj moj video iz 2013. pomogne, u njemu pričam kako sam otkrila čime želim da se bavim. Ako ti to ne bude korisno pročitaj knjige Seth Godina, pogledaj You Tube kanale: Ted talks, Lewis Howes, Tim Ferris, Marie Forleo, Carrie Green… Pogledaj i ovaj video o 3 najbitnija pitanja, kao i ovaj i ovaj. 

Pošalji poruke onima do kojih ti je stalo ili ih pozovi
Pismo, sms, WhatsApp, Viber, čestitka… sve se računa. Nikada ne znaš kada će doći trenutak da to više ne možeš da uradiš. I ne, ne mislim da nećeš imati dometa ili kredita, već da ti ljudi neće biti ovde za uvek, baš kao i ti i ja.

Sredi svoj garderober
Tema kojom sam se aktivno bavila prethodnih meseci jeste redizajniranje mog garderobera u čemu mi je pomogla Marija Krsmanović, dizajnerka enterijera koja je svoju strast pronašla u oslobađanju žena od granica koje su same sebi nametnule kada je lični stil u pitanju. U radu sa njom sam shvatila koliko je moj boravak u tech svetu i rad sa muškarcima uticao na to da kompletno potisnem svoju ženstvenost, nosim samo crninu i trudim se da budem što manje primetna, a ne daj bože privlačna, da neko ne bi pomislio ili rekao da sam zahvaljući izgledu nešto uspela. Kako ovo sada nije tema, vratiću se na garderober i evo pitanja koja su mi najviše pomogla, a koja mi je Marija lično postavila kada je prvi put došla kod mene u stan još letos.

Zapitaj se:

  • Da li stvari nose tebe ili ti njih?
  • Šta je ono što gledaš u radnjama ili na ulici?
  • Za koga zapravo kupuješ?
  • Šta je ono što zapravo imaš u ormaru?
  • Za koga se oblačiš?
  • Koje su tvoje realne potrebe?
  • Koji je tvoj idealni stil?
  • Koju poruku šaljes svojom odećom, a koju poruku želiš da šalješ svojom odećom?

Ono što sam zaključila jeste da ja volim kvalitetne prirodne materijale, klasičan svedeni damski stil, da u mom novom ormaru dominiraju haljine i svilene košulje, kao i duboke crne pantalone i kratke crne suknje sa karnerima. Volim kvalitetne neobične blejzere i male klač torbe jarkih boja. Od boja dominiraju bordo, ciklama, bela, crna i žuta. Takođe, tu su i pink, nude i metalik nijanse u mojoj opremi za teretanu i asesoarima.

Za mene je lično bitno da je žena u svakom trenutku uredne i negovane kose, čistog lica i tena, sređenih nalakiranih noktiju, zdravih belih zuba i velikog osmeha. Stvari na koje ne žalim da dam novac su dobre cipele, torba, jakna, sat i nakit. Ne nosim bižuteriju i ne volim je. Volim da izdvojim veći novac na kvalitetnu opremu za fitness, jer puno treniram i bavim se različitim fizičkim aktivnostima, tako da u mom ormaru dominiraju helanke različitih materijala i brendova, a zajedničko im je da su podržavajuće, praktične, multifunkcionalne, moderne, udobne i atraktivne, da u njima mogu pravo s treninga da odjurim s drugaricom na kafu ili na neki casual poslovni sastanak u kafeteriji.

Sredi svoje finansije
Pored sređivanja garderobera, oblast koju sam dugo zanemarivala je sređivanje mojih ličnih finansija. Umem da zaradim i više novca nego što mi treba, nikada nisam pozajmljivala novac, uzimala kredit ili nešto slično, ali ono što mi je problem jeste što ne vodim nikakav dnevnik finansijsa, nemam pojma gde pare odlaze, a naravno da nemam nikakav plan štednje, nego to radim spontano i u hodu. U januaru punim 28 godina i ovako više ne ide 🙂 Moram da se uozbiljim, te sam se u novembru uputila kod Karoline Herbut na celodnevnu radionicu o upravljanju ličnim finansijama i prenosim vam neke od glavnih pitanja koja su mene dotakla:

  • Da li znaš tačno mesečno koliko su ti prihodi, a koliki rashodi? (Ovo sam okvirno znala)
  • Da li imaš veliki finansijski cilj kojem težiš? (Novi stan, auto, godinu dana putovanja svetom…)
  • Koje ego trip troškove imaš svakog mesec? (Moji ego trip troškovi: restorani, zdrava hrana, fitnes)
  • Kako vodis dnevnik finansija, da li imas plan štednje, osiguranje, da li si dizala kredit…

Poradi na svojoj organizaciji vremena
Kao što znate svi vi koji godinama pratite moj blog, važim za ozbiljnog psihića kada je u pitanju disciplina, fokus, motivacija i ispunjavanje zacrtanih ciljeva. Međutim, gomila mojih prijatelja muku muči sa organizacijom vremena, o čemu sam pisala ovde.

Moja prijateljica Milana Minja Milošević, doktorantiknja ETF, softverska inženjerka i LesMills instruktorka, kao i blogerka na ToSamJa blogu kreirala je radionicu na kojoj u sitna crevca prelazi svaku oblast vezanu za organizaciju vremena. Neke od najbitnijih uvida prenosim ovde:

  • Da li znaš koji su tvoji kradljivci vremena?
  • Kako ti je organizovan dan, a kako vikend?
  • Koliko košta tvoje vreme po satu?
  • Koliko zapravo znaš tačno na šta trošiš vreme i koliko je to zapravo vremena?
  • Da li si automatizovao bitne stvari ili ih radiš iznova i iznova?

Ovo su neka od pitanja koja možete i da odgovorite sami za sebe, a svakako pročitajte dosta korisnih tekstova na tu temu kod Minje na blogu.

Nadam se da vam je ovaj tekst bio koristan, pisan je iz srca sa jakom željom da sa vama podelim stvari koje su obeležile ovu godinu kada je moj život u pitanju. Potrudiću se da decembar provedem radeći na novim izazovima, jer volim da verujem da ako stvari postavimo kako treba u decembru, čeka nas fenomenalna nova godina!

 

The post Bitne stvari za odraditi u decembru appeared first on Jovana Miljanovic.


How I created my dream job

$
0
0

Growing older, I’ve have started pondering on how I’ve managed to pivot my issues into my superpowers. My issues include social anxiety, introversion, and specific time management routines which are completely unsuitable for the regular corporate work environment. I want to show you how I didn’t just create my dream job overnight and that it was a long journey ahead of me when I started age 20. In this post, I will give you some behind the scene insight on how I’ve dealt with my bugs and updated my old system to an upgraded version. I won’t be talking about affirmations, visualization or meditation. This is not a positive psychology methodology or a crash course on how to feel better about yourself. This is a summary of years of my own trial and error process. Just because this works for me doesn’t necessarily means it will work for you, but you might as well give it a try. I will share my story honestly just so you can see how failures have brought me where I am today.

What I’ll share with you in this post is a collection of ways I rebranded my bugs into my opportunities in my head, and as a result, created a job that not only makes a great living but also lets me live my life fully without any unnecessary compromises. Being surrounded by people we communicate well with is essential to happiness, at least for me. I have eliminated people from my life that spread negative vibes and all of those who are still here are here for a reason.

I have more issues than Vogue, but how about yourself?

It all started quite early for me, somewhere around high school. Although on the outside I appeared very confident, extroverted and social, on the inside, I felt the opposite. Being surrounded by a large number of people made me anxious and uncomfortable. This was paradoxical because I loved speaking on stages and sharing my passion with the world. However, in those moments I felt that my message was more important than me and the focus was on the message instead of myself, so there was no stress. But as soon I step off the stage and people start coming towards me I felt the need to be lifted up in the sky like Homer Simpson in that Simpson Halloween special. This was very hard to explain to my friends because they had the opposite problem. Majority of them was afraid of public speaking.

Another trigger for my anxiety was going out and drinking. I never particularly enjoyed drinking and I hated smoky venues. Attending venues with loud music, lack of proper air-condition or a large indoor concert was causing my panic monkey to appear. This was the case especially in the winter because the music I tend to enjoy, such as jazz and rock is mostly performed in dusty, shady, underground spots in Belgrade. When I enrolled Belgrade Universtiy my situation got worse. Suffering from depression and constant mood swings, it was very hard to focus and perform at a level I knew I could. I always carried a book in my purse or a journal and a pen where I could zone out in the middle of the class if I felt it was all becoming too much for my taste. I hated loud sounds, bright lights, and crowded rooms. People perceived me as arrogant, but I didn’t perceive them as anything, I wasn’t even paying attention to them. I had my close circle of two friends I could count on and never needed any group’s approval. When I was invited to a party, conference or a meetup, I would spend hours analyzing the venue, speaker and schedule to see if this is something as beneficial to me as to skip reading or writing at home. I would always much rather stay and listen to a TED talk, attend a class on Coursera than go to an event just for sake of being seen there.

My first job was in digital marketing at Estro Communications, where I worked with three other interns who’ve become very close friends of mine. This small group was within my comfort zone. My second job was in ad sales marketing in VEVO. I remember it as if it were yesterday. The company was located on the 25th floor on 4 Times Square, Conde Nast building. I was so impressed with this beautiful space on the 25th floor, but I have also noticed how many people there were in this open space. It wasn’t as noisy as I imagined because everyone was wearing their noise canceling headphones. Occasionally people would snack on chips and carrots or laugh loudly, but it was never obnoxious. After 3 months of working here, I have noticed how many times during the day I felt the need to walk out to Bryant Park, zone out and be alone. I would instead go to the kitchen, play pool with my colleagues, and go out for lunch instead of ordering takeaway and eat in. I was coming as early as 7 am before anyone else was in the office just to have my breakfast and coffee alone in peace and observe the busy Time Square from the 25th floor. This enabled me to leave at 4 pm and avoid crowded train ride home. Every week, celebrities and VEVO signed artists were hanging out with us in the office, eat pizza and perform. I kept wondering how these music celebs managed to keep it all together. So many fans, so many absurd requests, so much information, noise and tension directed towards them. I started exploring what they did to unwind. Majority of them were into meditation, hiring life couches, attending the psychotherapy sessions, running, exercising, eating healthy…I’ve tried and tested their methods and some of them worked, some didn’t, but I was fascinated with finding my answer to this question. At the end of the day, we all need our little space to breathe and unwind, don’t we?

The view from my office on 4 Times square, Condé Nast building #vevo

A post shared by Jovana Miljanovic (@joxynyc) on

After that job, I’ve returned to Serbia and started working for ManageWP in autumn of 2012 where I was surrounded by geeks. Programmers, developers, and designers, these amazing people were completely in my comfort zone. I love nerds and nerds love me back. We are all awkward and no one is invading anyone’s personal space. I really enjoyed being surrounded by people who worked there and some of them became really good friends, even startup cofounders later on.

My next job was in Air Serbia in autumn 2013 as a cabin crew while I was trying to make enough money to sustain myself and help my family while waiting to get a seed investment for a new app I co-founded with a friend of mine. I even wrote an ebook about it and used this experience to create some passive income on the side. Almost one year of the cabin crew job was enough for me to realize how uncomfortable I was with other people managing my time, constantly changing my flight schedule and my health and private life was suffering a lot as well. I couldn’t have a stable and healthy routine, exercise regularly, eat healthily and have the freedom to organize my time. I couldn’t plan any travels, social gatherings or anything for that matter. My social life was suffering and it was virtually impossible to organize anything with my friends who had stable jobs.

My goal back then was to one day create a job for myself which will enable me to have freedom over my time because time management was always a passion of mine and I was always a productivity geek. I believe that you can’t be at your best while working for someone else. Especially if he or she is taking control of your time without the proper knowledge and experience on when and how you perform at your best. Being part of a large system was really never my thing, I preferred creating my own systems that are catered to my taste.

I was very happy when I quit this job and received 30.000 seed investment to develop my app in Dubai.  We moved there on February 14th, on Valentine’s Day and I thought it was the best thing that ever happened to me. Three months later I was out in the streets of Dubai, homeless, broke and broken, but that is a topic for another post. What made me upset in Dubai was that I worked 24/7 which meant I had no time to unwind and relax. I couldn’t even find time to read books or exercise or take care of my nutrition which ended up damaging my health horribly in the long run. We had so little money that we were eating the same thing every day. Those cheap kids sugary cereals and Subway tuna sandwich. Somedays I would decide to skip lunch so I can treat myself to a smoothy or cold drip coffee with my favorite barista in Rider Cafe. The thing I learned here was that working your ass off 24/7, 7 days a week without a clear strategy leads to failure, not a success. I was stepping over my boundaries and paying a very high price for that self-abuse.

The view from my towel 🙈

A post shared by Jovana Miljanovic (@joxynyc) on

In April 2014, I moved back to Serbia and decided to take time for myself to heal both physically and emotionally.  I started exercising yoga and regaining my health with proper nutrition. I enjoyed charging my batteries with books, blogging, good food while being surrounded by friends, and family. I thought to myself: You really need to relax and unwind now, to recharge, gain your health back and then see what you really want to do with your life. But, not two weeks have passed and I got an offer to become a Head of Marketing for a UK startup and I said YES! The stupid FOMO was about to take over my decision-making process again. I packed my bag and left Serbia again. This time I was living on the beach in Limassol, Cyprus with 15 people from all around the world who came to hustle with the same vision. Living by the sea has its benefits, but sleeping in bunk beds with six girls in one room and one bathroom wasn’t one of them. Although we rented a huge place, living with 15 people and preparing food in the same kitchen was a total mess. Not to mention using the bathroom and cleaning all the time and going to bed early wanting to sleep, while others want to stay and work late or play beer pong. Even though this experience was a total mess,  I learned so much about what I like and dislike, what are my needs and wants, how I would love to manage my workload and time in the future. I learned tons about inbound marketing, social media, sales and I consider it a great experience altogether. I even managed to fall in love and get my heart broken. But that is a story for another blog post.

Good morning from my sea office. #joxyeats

A post shared by Jovana Miljanovic (@joxynyc) on

I returned to Serbia and started working as a marketing consultant for startups in September 2014. Most of the startups I helped were based in New York, which was obviously because I had the strongest connections there and people were endorsing me because they were happy with my work. I worked mostly in the tech, travel and food industry. Somehow, I have learned to let go of FOMO and focus on what makes me personally happy. I have started managing my own time, working for myself the way I liked it and with people with whom I could make mutually beneficial collaborations. This newfound freedom unleashed my creativity and enabled me to write more, do more and be more. My blog grew and became one of the most popular ones in the region and clients started calling me to give talks on conferences, attend blogging events and collaborate with brands. My readers were and still are people who want to step it up in their career and make bolder life choices. They are educated, smart and invest their money in their health, education, and travel. I am proud to have grown with my readers, all the way back to 2011. My most popular blog posts include those about getting a full scholarship for studying in the USA, traveling the world for free, starting a startup, working from home, working as a cabin crew, being invited to attend the Nobel Peace Prize, living in 7 different cities, starting a blog, turning a blog into a profitable business, etc. Everything I ever did in my life I shared with the world. I wanted to leave breadcrumbs behind me so readers can follow my footsteps and have a light at the end of the tunnel if they get lost. I wrote about productivity, discipline, focus, determination, training and fitness, healthy food and so much more. I was finally in the place where I was me, my talents were blossoming and I was making money in marketing consulting, blogging and public speaking. One magical week after I returned from London in November 2016, this idea came up: I want to do workshops and teach people how to turn their passion into profit just the way I did it myself.

How does my workday look like now?

I wake up around 6 AM and my morning routine includes preparing my tea and breakfast in peace, writing my morning pages, lighting my favorite candle, meditating for 10 minutes and reading on my Amazon Kindle. I don’t use my phone or laptop one hour upon waking up and this brought me a lot of peace and calmness, as well as clear focus. I think it also makes me perform better during the day. I go to the gym with my trainer 3x a week, go for my therapy session once a week, meet with friends for coffee, do no more than 3 marketing consulting sessions per week and one workshop every Saturday. In my spare time, I love to learn new things, read new cookbooks, draw or paint, write, listen to podcasts, read blogs, meet with my friends, go to the spa, massage or treat myself to a fancy dinner. I answer to email in the mornings or evenings and I love this five sentence email policy.

Occasionally I  get paid to fly around and blog about it, or do educational talks and workshops, from Slovenia to Montenegro, where I get to meet people with whom I might never cross paths otherwise. This was my dream job and I created it myself. You can do it too and don’t settle for anything less. In the evening, I read or listen to podcasts, and I am in deep sleep around 10 pm.

I love having the abundance of free time, passive income, and location independence and couldn’t imagine my life any other way. I love to write, read, learn, travel, meet new people, flavors, and places and my job enable me to run away for a weekend abroad anytime. This freedom, time, health and money abundance is what I always wanted to create in my life. Now I am focused more on contributing to causes I deeply care about and those are education, healthcare and female empowerment. I contribute in my own little modest ways, but it brings a smile to my face and heart.

HOW TO KNOW WHEN ENOUGH IS ENOUGH

After that Dubai and Cyprus experience, I have felt like my personal life battery was constantly running low. No matter how much time I’ve spent relaxing, visiting SPAs or having massages, my battery was constantly low. It took me some time to realize these batteries weren’t going to charge themselves. I’ve figured that in order to be happy you need to create a job that suits your lifestyle. We don’t have the same needs and wants, someone likes 9 to 5 job and safety, someone likes spontaneity and freedom. We are all unique and working mom and young student looking for an internship definitely don’t look for the same job position. Someone is more flexible, someone is more rigid and you should really become self-aware enough to know what works for you and what doesn’t. You need to know when to stop and cut ties that bind you to your so-called safe position and let yourself manifest your wildest dreams.

ON SETTING UP AND MAINTAINING PERSONAL BOUNDARIES

What I perceive as a game changer for me was that moment after Cyprus in which I realized that I don’t need to push my boundaries and step over myself in order to be successful. I can be as introverted as much as I want to if my clients get what they paid for. I also learned to set my boundaries upfront and let clients know what my terms are. If they don’t like it, they can always find someone else to work with. There are many other people who are in this business and everyone should find someone whom they can connect to and whose way of communication suits them personally.

I would much rather make less money and feel happy, strong and empowered in my business than make millions and be miserable and step over my own boundaries. This lesson I learned was extremely helpful in my personal life as well. This year I suffered from severe back injuries in March, broke my sacrum and fractured three spinal discs, also had my tumor and ovary removed in May and was struggling with depression because I couldn’t exercise for over 6 months and this had a very bad impact on my mental health. If I didn’t set and keep clear emotional boundaries I probably wouldn’t be here in this capacity to write this to you today.

WHAT NOW?

In 2018 I want to focus on expanding my business, launching a journal brand, working on my book, starting a podcast, and creating a Facebook group for all women who attended my workshop, where they can connect, collaborate and share their passion projects, as well as ask for help and support when needed. I would love to get in best shape ever and maintain my health because I believe that is the most important thing.

CONCLUSION

I hope this blog post inspired you to create a perfect tailor-made job for yourself and don’t let anyone else create your life for you. Good luck and let me know if this post was helpful.

The post How I created my dream job appeared first on Jovana Miljanovic.

Posle 10 godina veganstva prešla sam na LCHF

$
0
0

Nakon 10 godina na veganskoj ishrani od 19.jula zvanično na ishrani baziranoj na visokom unosu masti, pre svega iz životinjskih namirnica. Isto ono što me je dovelo na veganstvo pre 10 godina sada me je prešaltalo na LCHF i IF, a to je želja da eksperimentišem sa ishranom i treningom i ponudim svom telu ono što mu treba kako bi funkcionisalo optimalno.

Kako to izgleda na dnevnom nivou?
Doručak mi je u 10h a večera u 17h. Između toga treniram ( 3x nedeljno se bavim body buildingom i radim cardio maksimum 20 min čisto da povećam izdržljivost sa tegovima). Moj cilj nije da smršam, jer sa 166cm i 54kg to zbilja nije potrebno, već da se zategnem, spustim procenat masti u telu nakupljenih nakon godina veganske ishrane i dovedem telo u najbolju formu ikada. Večera mi je biftek, ramstek, rebarca ili morski plodovi uz malu količinu salate ako i kada mi se jede sa hladno ceđenim maslinovim uljem i limunom. Doručak mi je 3 organska jaja, slanina od mangulice i čvarci, a preko stavim mix pečuraka u prahu. Uz to nekada dodam avokado. Miks pečuraka nabavljam u inostranstvu od brenda Four Sigmatic.

Zašto sam prekinula sa veganstvom:

  • Moje drugarice koje nisu mogle da zatrudne na veganskoj ishrani zatrudnele su po prelasku na LCHF. Prošle godine sam dobar deo godine provela u GAK Narodni front, pa sam stekla uvid u neke od problema koje dovode do toga da žene ne mogu da normalno zatrudne. Jedan od glavnih problema bila je gojazanost i ostale bolesti koje dolaze u paketu sa tim. Ovo nije ograničeno samo na žene, iako sam naravno više pričala sa ženama, nego njihovim partnerima koji su dolazili sa njima. Istražite kako ishrana, stres, cigare i alkohol utiču na vaše reproduktivno zdravlje pre nego što bude kasno.
  • Ma koliko da sam pila proteinskih konoplja šejkova, spiruline, make i čega sve ne pored redovna tri obroka, na žalost i dalje nisam imala snage na treninzima i osećala sam energetski pad nakon jela. Pored toga konstantno sam bila gladna, jer sam svako malo nešto grickala i nisam mogla da prestanem da mislim o hrani.
  • Jedna moja drugarica znatno je umanjila posledice multipla skleroze po prelasku na LCHF i ponovo je stekla mogućnost da se bavi treninzima i oseća snažnije i pokretnije.
  • Druga drugarica je rešila sindrom IBS i insulinsku rezistenciju prelaskom na LCHF i već 2 godine mi je sugerisala da i ja probam ovu ishranu.
  • Drugarica koja je patila od post porođajne depresije je osetila veliko olakšanje kada je posle mesec dana LCHF ishrane bila manje nervozna, tužna i u mogućnosti da lakše doji svoje dete.

Moja ideja da ću tom ishranom pored svog zdravlja doprineti i okruženju pala je u vodu kada sam istražila dublje i shvatila da koliko životinja spasimo, toliko i uništimo.

  • Kada sam počela da istražujem van isključivo veganski plasiranih izvora, naišla sam na statistike i istraživanja od strane velikih, objektivnih institucija i priznatih stručnjaka koje pokazuju na koji način i u kojoj meri su neke od glavnih argumenata protiv mesa falični u medijima koji ih plasiraju ( a pogotovo u veganskoj propagandi). Ono što sam naučila čitajući ove radove i istraživanja je da zasićene masti iz životinjskih namirnica zbilja jesu neophodne za zdrav i dug život. Vitamini rastvorljivi u masti i esencijalne masne kiseline mogu da se dobiju i iskoriste samo iz životinjskih namirnica. Zvanične preporuke većine medicinskih ustanova u vezi sa holesterolom i njegovim podvrstama na žalost jesu pogrešne i nisu dovoljno u toku sa novim istraživanjima. Crveno meso od zdravih životinja ( ne mesne prerađevine ) ne samo da je pogrešno povezano za rakom i bolestima i demonizovano u veganskim krugovima, nego je izuzetno zdravo, brzo varljivo i optimalna je namirnica za ljudski organizam, baš kao i jaja.
  • Etički argumenti koji su jako glasni poslednjih godina među vegeterijanskim krugovima u vezi sa uticajem uzgoja životinja i proizvodnje mesa na ekologiju su daleko preuveličani, kada se uporede sa objektivnim podacima institucija zaduženih za ovu statistiku. Na primer podaci o “Anthropogenic Greenhouse Gas Emissions (US)” iz poznatog veganskog filma Cowspiracy i njemu sličnih. Kao i uticaj proizvodnje mesa nasuprot proizvodnje žitarica na zemljišta i ekosistem itd.
  • Etički argumenti za veganstvo u smislu spasavanja životinja od ubijanja, kao i zlostavljanja životinja u pojedinim fabrikama mesa ( što se zaista dešava ) su u najmanju ruku veoma otvoreni za diskusiju, a nikako konačna istina. Kada se pogleda malo dublje kako većina farmi i farmera i kod nas i globalno zapravo brine o životinjama, a pogotovo koliko se samo strahovito velikih količina malih životinja i ptica ubija da bi se što efektnije proizvodile žitarice i povrće. Što mehanizacijom, što unajmljenim lovcima u te svrhe, što ciljanim trovanjem, što dodatim pesticidima i herbicidima itd. Ovo je neophodno da bi proizvodnja bila što isplativija. Mislim da nije na nama da odlučujemo život kojih životinja manje ili više vredi.

ZAŠTO OVO JAVNO DELIM?
Bez obzira što ću pričom o ovome izgubiti stotine pratilaca koji su na veganskoj ishrani kao što sam i ja bila, spremna sam na to ako će ovaj tekst makar jednoj ženi pomoći da izleči IBS, da zatrudni normalnim putem, podnese svoj dijabetes, multripla sklerozu…Prošle godine, kada mi j 17.maja odstranjen desni jajnik i tumor veličine 6cm istrovremeno mi je odstranjen i strah od gluposti i toga šta će ljudi da misle, kažu, urade, ako sam ja ono što jesam, svoja i autentična i ako kažem ono što mislim. Ako to nekome smeta, onda taj neko i nije moja publika i ja nemam problem sa tim. Nasuprot, toliko je kvalitetnog sadržaja na internetu na najrazličitije teme iz najrazličitijih uglova, da ako vam moj trenutno ugao ne odgovara, slobodno produžite dalje.

Na najčešće postavljana pitanja kada je LCHF i carnivore ishrana u pitanju odgovora Boris Pohulek, na čijoj sam radionici Principi Superiornog Zdravlja naučila mnogo toga o zdravoj ishrani i tome kako da jednom za svagda mogu sama da razlučim šta je istina, a šta laž, kada su naučna istraživanja u pitanju. Pošto je većini poznato sve o LCHF ishrani, Borisa sam više ispitivala vezano za carnivore ishranu koja je rastuća po popularnosti u svetu i pomaže mnogima da ponovo uzmu zdravlje u svoje ruke. Neke priče možete pročitati ovde.

Šta je zapravo carnivore ishrana i za koga je ona dobar izbor?

Karnivor je ishrana bazirana na visokom unosu masti, prevashodno iz životinjskih namirnica. To je način ishrane za koji je ljudski organizam evoluirao tokom skoro tri miliona godina i dan danas je i dalje optimalni način ishrane za naš digestivni trakt, telo i um. Tek poslednjih desetak hiljada godina od agri-kulturalne revolucije, ljudsko biće se hrani tako da primarno dobija energiju iz glukoze ( iz velike količine ugljenih hidrata ) i u tom periodu je došlo do razvoja svih danas “normalnih” modernih bolesti kao što su auto-imune bolesti, neuro-degenerativne bolesti, bolesti mutacije gena, karijes i njemu srodne tegobe, deformacije fizionomije nosnih šupljina i vilice, širok spektar hroničnih tegoba kao što su stomačni problemi, alergije na hranu, alergije na polen, nedostatak energije, glavobolje, depresija, problemi sa kožom itd. Ovo sve je pojačano uticajem toksina i stresova koje trpimo usled industrijski prerađene “hrane”, emotivnog pritiska i loših šablona kretanja u modernom svetu. Dakle, ova vrsta ishrana je optimalna za vas, ukoliko ste ljudsko biće i imate ljudski digestivni trakt. Najveći broj ljudi sa bilo kojim od navedenih tegoba iznad će videti poboljšanja na ovakvoj ishrani. U zavisnosti od težine problema i životnih navika, potrebno je uvesti možda i Carnivore ishranu i poraditi na drugim nivoima zdravlja koji imaju uticaja (psihološko, neuro-muskularno, energetsko zdravlje).

Carnivore ishrana je nešto na šta sam prešao pre godinu dana, nakon 6 godina ishrane opisane u prvom pitanju poznate kao LCHF. Video sam momentalna poboljšanja u varenju, energiji, sportskim performansama, čistoći kože, zadovoljstvu tokom jela i u periodima bez jela, sitosti tokom dužih perioda, sagorevanju sopstvenih masti, libidu i siguran sam još nekim sitnijim stvarima koje sam sada zaboravio. Proučavanjem nauke iza toga (bio-hemija, antropologija pre svega) i eksponencijalno rastućeg broja slučajeva oko sebe i globalno ljudi koji su brzo izlečili ili doveli do poboljšanja usled bolesti kao što su artritis, dijabetes, multipla skleroza, parkinson, alchajmer, ali i brojnih manjih hroničnih bolova i tegoba, počeo sam da verujem da su zdrava mesa kao što je masniji komad govedine ili divljači apsolutno primarna hrana za ljudski organizam, dok je sve ostalo bolje koristiti kao sekundarnu dopunu, ukoliko je prvo nedostupno ili je velika želja za drugačijim ukusom, zabavom, dekoracijom, povremeno.

Za svakoga ko želi da mu telo radi prevashodno na optimalno gorivo (masti umesto glukozu), da olakša ili kompletno preokrene i izleči stanja navedena iznad i njima srodna, oseća najviši nivo sitosti i zadovoljstva obrocima i osećajem u stomaku, carnivore je dobar izbor i svakako preporuka.

Šta se jede, a šta ne?

Ishrana bazirana na visokom unosu masti, prevashodno iz životinjskih namirnica, podrazumeva nekoliko stvari. Pre svega, izbacivanje svih štetnih industrijski prerađenih namirnicama, kao što savetuje i svaki zdraviji način ishrane: procesirana biljna ulja, margarini, majonezi, sosevi, mesne prerađevine, mlečne prerađevine, grickalice, slatkiši, sokovi, alkoholna pića, sve vrste žitarica, semenki, zrnevlja, mahunarki i njihovih prerađevina, glutena, i sintetičkih suplemenata.

Odnos makro nutrijenata mora da bude takav da se najveći deo kalorija u toku dana unosi kroz masti, da se proteina unosi konstantno i dovoljno, a ugljenih hidrata ne više od 150g dnevno, isključivo iz povrća ili malo voća. Dobre namirnice da se ovo postigne su: masnija govedina, teletina, divljač, prasetina, svinjetina, jagnjetina, jaretina kao glavnina obroka ( da ne bude skroz “lean” meso kao sto je meso ptica, zečeva itd.), a kao dodatak čvarci, slanina, jaja, organi životinja kao što je džigerica, masnije ribe i morski plodovi ponekad, svinjska, guščija mast. Uz to možete koristiti umereno kokos ulje, avokado, sve vrste povrća, voća i orašastih plodova pripremljenih na odgovarajući način da budu jestivi (potapanje ili aktiviranje pečenjem). Najbolji izvor velikog broja raznovrsnih i ukusnih recepata na ovakvoj ishrani je www.marksdailyapple.com i drugi njegovi sajtovi www.theprimalblueprint.com i www.theprimalkitchen.com

Carnivore ishrana ( mesojedstvo ) podrazumeva prosto ishranu isključivo celim, neprerađenim životinjskim namirnicama. Drugim rečima – komadi mesa i jaja zdravih životinja ( neki od primera dati iznad). O izborima mesa, kvalitetu, odnosu proteina i masti u zavisnosti od vrste i dela životinje i ostalim varijacijama je neophodno razmisliti i popričati sa iskusnijom osobom (ili pogledati resurse ispod) kada se prelazi na ovu ishranu, ali je malo dublja tema koja prevazilazi okvire ovog bloga.

Zašto su vlakna na ovoj ishrani kompletno nepotrebna?

Vlakna su anti-nutrijent koji naš organizam ne vari i ne zahteva, nego se fermentiše od strane pojedinih vrsta bakterija u našem stomaku. Vlakna su pokazala benefite u smislu izbacivanja izmeta u organizmu sa već narušenim zdravljem i varenjem. Takođe su studije i iskustvo pokazali da vlakna sama po sebi stvaraju stomačne probleme, kao i da su apsolutno nepotrebna za funkcije organizma, ukoliko se već ne unose vlakna i šećer kroz ishranu. Paradoksalno, unos vlakana i glukoze ( osnovni molekul šećera koji se pretvara u ATP, dakle svi ugljeni hidrati ), dovodi do toga da organizam zahteva dodatni unos šećera i vlakana. Kada se ne unose vlakna i glukoza kroz ishranu, ili se unose minimalno, a praktično sva energija dolazi iz metabolizma masti, organizam ne traži ni ugljene hidrate ni vlakna. Preporučujem kratko i zabavno predavanje ovog Australijskog doktora koji sumirano objašnjava zablude i pokazuje pravilno kontrolisane studije na temu unosa vlakana i njihove rezultate. Takođe na izvorima ispod ima dosta informacija na ovu temu.

Koliko je potrebno da telo pređe iz sagorevanja glukoze u sagorevanje masti?

Da bi telo postalo motor koji efektno koristi superiorno gorivo ( masti ) umesto inferiorno gorivo ( ugljene hidrate ) i na taj način čovek smanjio drastično lučenje insulina, imao manje upalnih procesa na ćelijskom nivou, sveukupno živeo zdravije, duže, zadovoljnije, u sitosti i sa boljim performansama, potrebno je da se desi niz fizioloških promena od kojih je najznačajnija razvoj velikog broja novih mitohondrija u ćelijama i promena ekspresije DNK samih mitohondrija. Ovo varira kod različitih osoba u zavisnosti od godina, gojaznosti, dosadašnjeg načina ishrane, aktivnosti i mnogih drugih faktora, ali svakako zahteva malo vremena. Načelno, za zdravu, fizički relativno aktivnu osobu ovaj prelaz je blag i dovoljno je od par dana do 2-3 nedelje za ovaj prelaz, mada se mnogi benefiti vide već prvih dana. Za profesionalne sportiste, pogotovo u sezoni, koji su naviknuti da izuzetne fizičke napore podržavaju izuzetnim unosom glukoze, ponekad je potrebno i po nekoliko meseci do godinu dana, u zavisnosti od vrste discipline, da performanse koje prvih nedelja blago mogu da opadnu usled nedostatka glukoze dođu na 100% ili viši nivo od početnih. Ovo je naravno teško meriti, sa obzirom na to da je značajniji efekat samog programiranja treninga. Za gojaznije ljude, prvih dana može da se desi blaga glavobolja i pad energije ili ređe, u zavisnosti od stanja organizma popularni “keto flu”, sa simptomima sličnim gripu.

Da li je na ovoj ishrani neophodna suplementcija?

Ne.

Kako će ova ishrana uticati na trening?

Ovo je široka tema, za ozbiljniji nivo analize, ukoliko pričamo o profesionalnim sportistima, jer zavisi od vremenskog perioda koji posmatramo i vrste sporta. Nakon perioda prilagođavanja i re-programiranja tempa treninga u odnosu na novu vrstu i učestalost obroka, uticaj će biti pozitivan u smislu uvek dostupne količine energije i većeg nivoa snage. Za rekreativce i fizički neaktivne ljude, podizanje nivoa snage, energije i oporavka je značajan i brzo primetan. Za bilo koje ljudsko biće (nakon perioda prilagođavanja), ovakva ishrana, a izrazito više Carnivore ishrana omogućava stabilan unos svih neophodnih nutrijenata iz prirodne hrane za izgradnju i oporavak gradivnih (mišići), vezivnih (ligamenti, tetive) i skeletnih struktura, pravilan odnos odnos hormona i konstantno generisanje energije čak i u dugim periodima bez jela. Neki od tih nutrijenata u namirnicama iznad su esencijalni vitamini rastvorljivi u masti A,D,E,K, Omega3 masne kiseline, glutamin, amino kiseline, kreatin itd..

Šta je IF i kako da se počne s tim?

IF ( Intermittent Fasting) je najzdraviji, najstariji, najpraktičniji i najefektniji način detoksikacije, održavanja zdravih funkcija organizma, stimulisanja sagorevanja masti ( uz navedeno iznad ), koji je čovekoliki primat ikada koristio, od našeg nastanka pre tri miliona godina do današnjeg dana.

To nisu magične pilule, prahovi i sokovi, to je prosto – period bez hrane. U periodu od preko 14 sati bez hrane u organizmu se signalizira lučenje anti-oksidanata, hgh hormona, balansiranje nestabilnih atomskih veza i uklanjanje slobodnih radikala i reaktivnih vrsta kiseonika itd. Ja praktikujem ovo svakodnevno 6 godina i siguran sam da ću do kraja života kao i svako ko je probao neko vreme jer su benefiti na stomak, mozak, energiju, sitost toliko drastični da se posle nekog vremena čini kao magija. Postoji više načina, ali metod koji ja koristim i preporučjem je pauza od 16 do 20 sati između poslednjeg i prvog obroka u toku dana, a sav unos kalorija se unosi u preostalih 8 do 4 sata. Prvi, najveći i najbolji izvor informacija i naučnih studija na ovu temu je www.leangains.com

Dalji resursi za istraživanje

Ukoliko vas je ovo zainteresovalo i želite da saznate više o ovoj ishrani istražite ovde:
Borisov video na ovu temu

Knjige od kojih krenuti :

Dr. Weston Price – Nutrition and Physical Degeneration

Dr. Joseph Mercola – Fat for Fuel

Dr. David Perlmutter – Grain Brain

Denis Delogu – U Šumi

Dr. Kelly Starrett – Becoming a Supple Leopard

Paul Chek – How to Eat, Move and Be Healthy

Vodeće online baze članaka i naučnih radova od kojih krenuti:

Dodatni savet – ko želi da što brže dođe do što više informacija, preporučujem da potražite epizode Joe Rogan i Tim Ferris podcast-a, sa većinom ljudi navedenih ispod.

https://www.marksdailyapple.com/ – Mark Sisson

https://leangains.com/ – Martin Berkhan

https://www.shawn-baker.com/ – Dr. Shawn Baker

https://www.foundmyfitness.com/ – Dr. Rhonda Patrick

https://alanaragon.com/ – Alan Aragon

https://chriskresser.com/ – Chris Kresser

https://www.ketonutrition.org/ – Dr. Dom D’ Agustino

https://chekinstitute.com/ – Paul Chek

https://www.greenpasture.org/public/blog/ – Blog kompanije Green Pasture

 

 

The post Posle 10 godina veganstva prešla sam na LCHF appeared first on Jovana Miljanovic.

Meditacija kao jeftina zanimacija

$
0
0

Meditacija je odavno postala trendi animacija. Ukucajte meditacija na Google i dobićete više od 269,000,000 rezultata. Na stotine šarenih aplikacija koje obećavaju da će od vas napraviti gurue, selebritija koji se kunu u transcedentalnu meditaciju i glumaca koji lansiraju svoje kurseve, deluje kao da nikada nismo više meditirali. Ako je sudeći i po Insta trenerima i koučevima, nikada nismo bili srećniji i zategnutiji. Međutim, realnost govori drugačije. Gojaznost u Srbiji stiče razmere poput onih u Americi, dovoljno je da prođete oko škole za vreme velikog odmora i vidite tinejdžere koji u jednoj ruci drže cigaru, a u drugoj kiflice sa eurokremom ili picu. Veštačke kose, plastični nokti i sanjarenje o tome da pred leto plate maderoterapiju da ih neko bez vežbanja oklagijama dovede do savršenog tela, postale su obeležje naše zemlje. Nakon popularnih bananica obrva, prvo što stranci primete u jutarnjim satima kroz Knez Mihajlovu jesu doterane žene koje na visokim potpeticama jure gutajući vreli žu žu na putu do posla i zadimljene kafiće, jer je pušenje kao i drugim siromašnim zemljama i dalje jebeno cool. Deluje da što više radimo na sebi eksterno, to manje vremena imamo za negu duha i sve smo dalje od slušanja onoga što nam sopstvena duša poručuje, a intuiciju skoro da ne čujemo. To je jedna od stvari koje meditacija može da reši, ili makar pomogne u tome da bolje čujete sebe.

Stotina samoproklamovanih gurua koji posete Indiju na mesec dana, a onda se preporođeni vrate kući i izdaju za eksperte, jer su se nekoliko meseci zabavljali jogom umesto drogom. Većina njih i jeste otišla tamo u potrazi za nečim što će im pažnju sa jedne zavisnosti prebaciti na drugu. Previše me sve to podseća na vreme kada sam kao mlada studentkinja izlazila po Njujorku i slušala o tome kako će posle lude noći partijanja ili prežderavanja od sutra isprobati veganstvo, post ili otići na kolonoterapiju.

Da se vratim na meditaciju. Kao svako ko se bori sa povremenom anksioznošću, depresijom ili promenama raspoloženja, meditacija je nešto što sam i sama isprobala. Isprobala sam MNDFL u NYC studiju, Headspace, Calm, Ziva meditacije, Osho meditacije i reiki meditacije, a napravila sam i kompletnu YouTube listu sa meditacijama koje su mi u nekom trenutku života značile. link

Za različite faze života, značile su mi različite metodologije, ali ono što sam spoznala s godinama je da to što radi jednom, ne mora da radi drugom, a čak možda neće ni vama nikada više, sem u toj konkretnoj životnoj situaciji. Poenta ovog teksta je da se zapitate, baš kao što sam i ja, da li vam je potrebno da plaćate članarinu u nekom luksuznom studiju kao što je MNDFL ili možete da meditirate u svom domu, kafiću ili na ulici.

Pričala sam skoro sa mojom prijateljicom Sandrom kako njoj meditacija ne prija i ona nije jedina. Zapravo, vremenom shvatam da postoje ljudi koji zaista ne uživaju u ovoj aktivnosti. To me je dovelo do zaključka da je meditacija nekom kuvanje, nekom dizanje tegova, a nekom igranje sa decom! I to je kompletno OK! Sve što učini da se tvoj um smiri i opusti, da siđeš iz uma u telo, da se uzemljiš i da se osećaš stabilnije to je dovoljno dobro. Nemoj da zbog toga što nisi u zen modu izbegavaš bilo kakav dodir s meditacijom. Ako si religiozan, onda je i molitva odličan vid meditacije. To je kao da pošto nisi u formi da odmah kreneš da se baviš bodi bildingom odbijaš da šetaš, kreneš u teretanu i ispraviš kifozu, jer si u fazonu ako ne mogu da se odmah bavim bodi bildingom, onda neću ništa. To je zbilja glupo rezonovanje i jedino sigurno je da ti neće doneti zadovoljavajuće rezultate. Za kraj ovog teksta želim da vam predložim da pogledate ovaj video u kojem sam stvarno uživala.

A ako ste baš baš anti meditacija, onda makar pogledajte ovaj video i napravite pauzu, dok vas život ne ošamari kao što je mene prošle godine.

 

 

The post Meditacija kao jeftina zanimacija appeared first on Jovana Miljanovic.

Kako da uhakuješ spavanje

$
0
0

Padne mi na pamet juče da vam nakon onog teksta o meditaciji napišem ovaj o spavanju, koje smatram bitnim za svoje poslovne i životne performanse. I kao za inat sinoć ne ispoštujem svoja lična pravila, popijem tri kafice u danu, večeram kasno i logično, vrzmam se do 4 jutros po krevetu u nemogućnosti da zaspim kao čovek. No dobro, pošto je moj hobi u životu da pravim pitu od govana, shvatila sam to kao bonus vreme da razmišljam o ovom tekstu 🙂 Evo nekih neprijatelja vašeg sna.

KOMŠIJE I KOMUNALNA (POMERI SE, NISI DRVO)
Pored toga što i dalje živim u gradu, ne mogu da se žalim na nešto što je opšte poznato da je deo tog života, a to su bučne komšije koje komunalna policija simptomatično bira da ignoriše, ili prebacuje lopticu regularnoj policiji, pa je tu samo stvar pitanja vaših živaca. Šta je starije kokoška ili jaje, pitam se ja. Zapamtite pravilo broj jedan: Kvantitet vaših poziva određuje kvalitet njihove usluge. Baš kao i sve ostale službe u Srbiji njihova akcija samo je reakcija na vašu upornost, isterivanje neke pravde u koju više niko odavno ne veruje,niti smatra da treba biti ispoštovana. Jer izgovori su tu, svako ima svoje probleme, kredite i ponaša se kao da je najbitniji na ovom svetu, a ne kao da živi u zajednici. Jer koga je zaista briga što vi imate malo dete koje se budi na njihovo arlaukanje u sred noći, glasnu muziku ili pokvarene veš mašine koje skaču i cure po vašoj terasi. Ovo isto se aplicira na kolektivnu nadrkanost na ulicama, u gradskom prevozu, banci i bacanje smeća kao da je grad njihov lični posed. No dobro ne možeš očekivati više od ljudi koji su odavno digli ruke od sebe. Neki od njih na žalost dići će ruke i na sebe. Kolektivna hipnoza nikada nije bila moja dijagnoza, tako da kada vidim da neko nekoga muči, tuče, zlostavlja na ulici, priđem i ponudim pomoć osobi, bez obzira što je ne poznajem. Isto tako priđem kada je u autobusu nekom loše ili vidim izgubljeno dete. Isto tako prijavim narkomane koji vrše orgije u zgradi ili urlaju drogirani u sred noći. Nemojte da izgubite ljudskost, brigu za sebe i druge, samo zato što je to prokleto cool i zabavnije vam je da otupljujete um i duh skrolujući vaš feed, dopingujući svoj serotonin dok se oko vas grad pomera, a ne uvek na bolje.

Što se tiče ovog aspekta, lično planiram da se iselim sa Bežanijske kose, koja je od 1990.postala itekako prenaseljena i prohodna, što se meni lično nikako ne dopada. Ulice u koje niko nije zalazio zbog širenja grada i novog mosta počele su da imaju kolone i vreme je da zarad kvaliteta svog života evakuišem sebe odavde. To je moja politika u životu: Pomeri se, nisi drvo. Nemoj da pričaš i smaraš o nečemu što ne planiraš da promeniš. Tako da je pravilo broj jedan dobrog spavanja da imaš uslove za isto, a ako ih trenutno nemaš, da radiš na tome da ih kreiraš.

POSEBNA ISHRANA ZA NEISPAVANE LENJIVCE
Dodatni problem kada ne spavamo dovoljno jeste da ćemo iskusiti povećanu glad, nervozu, pospanost, manjak fokusa, kraće živce i posegnućemo za kafom, šećerom i hidratima kao dopingom, što je otprilike najveća glupost koju možemo da uradimo u datom trenutnku, jer će nas poslati na put insulinskog rolerkostera. Umesto toga, kada sam umorna, ne opterećujem svoj sistem za varenje glupostima, već jedem više masti i proteina, popijem čistu kvalitetnu kafu bez mleka i šećera (nikako Nes smeća sa stvarima na ambalaži koje itekako nemaju šta da traže u digestivom traktu zdrave osobe) i nakon takve ishrane uspem da podignem sebi energije i izguram dan. Tako da gledajte da dodatno obratite pažnju kako se hranite kada ne uspete da se naspavate dovoljno. Ruku uz ruku s tim ide i da posvetite vreme fizičkoj aktivnosti, jogi, šetnji, treningu, čime god da se vi inače bavite. To će vam podići nivo kiseonika u telu i postaćete ponovo funkcionalna mašinerija, a ne lenjivac.

TIM FERIS BAJA DO JAJA
Čuveni autor knjige Četvoročasovna radna nedelja, Tim Ferris, posvetio je život sprovođenju eksperimenata koji imaju za cilj da prosečnom čoveku sa malo slobodnog vremena omoguće da živi, jede, izgleda i oseća se bolje. Celo jedno poglavlje posvetio je spavanju i otkrio sledeće zanimljivosti. Visokomasni obrok pred spavanje će uravnotežiti vaš nivo šećera u krvi, time vam olakšavajući da utonete u dubok san. Međutim, gledajte da to bude 3h pre spavanje, kako ne biste varili hranu i opterećivali stomak tokom noći kao što sam ja to uradila sinoć. S tim kombinuje tuširanje ledenom vodom, koje podstiče cirkulaciju, raspoloženje, metabolizam i poboljšava disanje. Odlične rezultate pokazale su i jednočasovne šetnje pred spavanje. Tim savetuje da sve uređaje prebacite na avionski mod, kako biste smanjili dejstvo elektromagnetnog polja koje može remetiti san.

ARIJANA HAFINGTON SUPER ŽENA
Arijana Hafington se slaže i tvrdi da svojim gedžetima ne prilazi par sati pre spavanja. Ona je pravi evanđelista spavanja i to je postala kada je od hroničnog premora i stresa kolabirala, udarila glavom u sto pri padu i završila na podu svoje kancelarije u lokvi sopstvene krvi. Za nju je to bio znak da mora pod hitno da promeni način na koji živi, radi i spava. Ona takođe zna da ljudi najbolje spavaju u zamračenim i hladnim prostorijama, pa pred spavanje izluftira svoju spavaću sobu i zaguši sva sveta. Uz to, ne pije kafu posle 14h, jer je osetljiva na kofein i ne pušta ljubimca u svoju spavaću sobu ni pod razno. Kaže da krevet koristi isključivo za spavanje ili seks. Uveče popije svoj omiljeni čaj, zapiše dnevnik zahvalnosti i legne u svilenu posteljinu u svojoj omiljenoj spavaćici, jer tvrdi da je nedopustivo da žena koja drži do sebe spava u krpama koje nosi u teretanu ili po kući. Slažem se s njom apsolutno i preporučujem da pogledate brend Loonya kao i Slip Silk pillowcases jastučnice.

Muškarci su obični ti koji vole da se hvale kako su malo spavali, jer time vole da demonstriraju svoju posvećenost poslu. Arijanu to jako nervira, pa je na jednom na dejtu frajeru koji se hvalio da je sinoć spavao samo četiri sat: “Da si više spavao, ovaj dejt bi sigurno bio mnogo zabavniji!” 🙂

SLEEP DOPPING
U Americi, zemlji koja se pokreće na adrenalin, kortizol i suplemente, vrlo su popularni različiti čajevi, praškovi magnezijuma i pečuraka za laku noć. Dok bankari sa Wall Streeta nakon izlazaka i kokaina uspavljuju svoj napeti um travom, normalan svet naručuje Calm prašak sa raznoraznim ukusima sa Amazona. Neke studije su pokazale da tih 200mg pred spavanje može da napravi razliku, ali ja zaista ne preporučujem gutanje nikakvih tableta, već kombinaciju regulisane ishrane, treninga i implementiranje neke vrste meditacije. Uz to provetrena soba sa dovoljno vazduha, difuzer koji pomaže kod velike vlažnosti i ledeno tuširanje i spavaćete kao beba.

MALI SIGNALI (PARDON RITUALI)
Ono što takođe pomaže jesu mali rituali koje ćete kreirati da podsetite svoje telo da je vreme za spavanje, a to su može biti mazanje vaše omiljene kreme za telo, gašenje svetla, čitanje knjige ili slično. Ukoliko želite da isprobate aplikaciju Sleep Cycle koja budno motri na vaš san, posadite je ispod jastuka i pustite da vas probudi ujutru kada vam je san najtanji, recimo između 6 i 7 ujutru i ona će izabrati za vas optimalno vreme buđenja. Digitalni zalazak sunca možete besplatno da kreirate korišćenjem Just Get Flux aplikacije koja prilagođava vaš ekran prirodnom svetlu u kome se nalazite, kako ono ne bi narušavalo vaš nivo melatonina pred spavanje.

To je sve što imam da kažem na ovu temu za sada, čujemo se uskoro u novom tekstu, a do tada me zapratite na Instagramu gde sam najaktivnija. (Link)

 

The post Kako da uhakuješ spavanje appeared first on Jovana Miljanovic.

Đavo je odneo šalu

$
0
0

Ne znam kako vama, ali meni je potpuno ludo da uskoro ulazimo u septembar i da je leto pri kraju. Pošto nikada ne idem na more u sezoni, nemam ni osećaj da je bilo leto i sezona odmora, jer mi je većina okruženja u preduzetničkim vodama pa umesto od 9 do 5 rade od 0 do 24 🙂 Šalu na stranu, zaista je istina ono što stari kažu, da kako rastemo sve brže prolazi vreme. Evo kako sam ja odlučila da zadam finiš ovom letu koje sam provela kreirajući svoj novi vebsajt, držeći svoje radionice i baveći se treningom, ishranom i čitanjem knjiga.

SPISAK PISAMA
Napravila sam listu svih ljudima koji dugujem izvinjenje ili zahvalnicu. Kupila sam gomilu lepih šarenih čestitki i papira i napisala iskrena pisma ljudima do kojih mi je stalo. Poslala sam ih u Njujork, Vegas, Rumuniju, Kanadu, Britaniju i radujem se da čujem kako će primaoci reagovati. Poslala sam i dva pisma osobama sa kojima sam ostala u lošim odnosima nakon nekih nesporazuma i rekla da mi je žao i da je skroz nebitno na kraju dana ko je bio u pravu, jer smo oboje izgubili. Osećam ogromno olakšanje, pa vam zato ovo predlažem da isprobate i sami. Ako nećete da pišete pisma, onda makar dajte iskrene komplemente ljudima u vašem okruženju ili na ulici, u prodavnici ili autobusu. Ovo će vam pomoći da skrenete pažnju na nešto lepo, dobro, pozitivno, umesto da se stalno fokusirate na ono što ne valja.

BEZOBRAZNI SPISAK (KLASIČAN TO DO)
Spisak svih stvari koje kao mali bezobraznici još nismo uradili, a planirali smo. U mom slučaju na njemu su stavke da do septembra snimim online radionicu, novi prodajni video za nju i besplatni webinar. Da pročitam sve knjige koje sam planirala do kraja leta. Da obnovim francuski jezik i da konačno sebi priuštim vreme da isplaniram odmor u septembru ili oktobru. Možda je vama na ovom spisku nova frizura ili poseta lekaru, ali šta god da je, za ime Boga nemojte više to odlagati.

NEPRIJATNA LISTA PREGLEDA KOJI VAM MOGU PROMENITI ŽIVOT
Vreme je da odradite kompletan ginekološki pregled, hormone, papa test, ultrazvuk dojki. Uz to ne zaboravite zubara i ako ste pušač ultrazvuk pluća. Genetika je vrlo bitna i znanje o tome koje su boljke vaši preci imali može biti dobar uvid u ono što vas čeka. Međutim, zdravim životom i odgovarajućom ishranom možemo preokrenuti tok stvari u svoju korist. Popričajte s bakom, dekom, roditeljima i raspitajte se na šta treba da obratite pažnju. Povremeno uradite kompletnu krvnu sliku sa vitaminom D, CRP i izmerite nivo kortizola. Uz to možete proveriti urin, a boja urina, tamnoća i neprijatan miris signal su da ne unosite dovoljno vode. Kada proveravate stolicu, ako imate problema s varenjem, možete uraditi i test svarljivosti i otići na ultrazvuk pankreasa. Ukoliko vas muče fisure ili hemoroidi, idite kod gastro lekara i nemojte se lečiti na svoju ruku.

Obratite pažnju i na puls, jer onaj preko 70 u minuti može značiti da ste uneli višak kofeina, ali i pojačanu aktivnost tiroidne žlezde, anemiju ili bolest srca. Ukoliko vam iskaču afte, ili imate ranice u ustima koje ne zarastaju, možda je u pitanju pad imuniteta ili alergija na određenu hranu, pa obratite dodatnu pažnju.

Uz ovo, molim vas obratite pažnju da perete ruke naročito leti posle korišćenja laptopa, telefona, volana, kolica u supermarketu ili odlaska u teretanu. Iz kolica po marketima vreba ešerihija koli, a volan ima 9x više bakterija nego klozetska šolju u javnom toaletu. Da, odvratno. Najopasnije je što se među njima krije Bacilus cereus koja može izazvati trovanje hranom. Devojke, ne šminkajte se u kolima, nije bezbedno ni higijenski. Četke za šminku perite jednom nedeljno i auto nije šminkernica ni kantina, baš kao ni autobus.  Teretane su pune znoja i prljavštine, a bakterije se množe u toplini. Pazite se stafilokoka i gljivica, ne idite bosi po joga strunjačama koje svi koriste i nosite svoju strunjaču, peškir i flašicu za vodu.

IZAZOV VEKA (SAMO ZA AMBICIOZNE)
Prestani da na mesec dana bilo koga uzimaš u usta, sem ako imaš nešto lepo da kažeš. Prestani da širiš laži, stvaraš pretpostavke i deliš lošu energiju sa okruženjem. Ovo je najteže, ali baš zato i ima najveću nagradu. Nemoj da se žališ na vreme, ljude, prevoz…znam da je teško, ali zaista vredi. Videćeš promenu energije i koliko će ti se više lepih stvari dešavati kada prestaneš da kukaš, žališ se i tračaš. Pročitaj knjigu Osuđivački Detox čuvene Gabi Bernštajn, ako ti treba dodatne inspiracije o ovome. Uz to, nemoj ogovarati, jer šta god da misliš o nekome na osnovu onoga što vidiš, nisi u pravu. Toksične reči su toksične po tebe, a ne po osobu kojoj ih upučuješ. Dakle, u se i u svoje kljuse, i drži se one stare da ako nemaš nešto lepo da kažeš, radije ćuti.

AKTIVNO SLUŠAJ
Prestani da uskačeš drugima u reč i da im zavšravaš rečenice. Radi na strpljenju i aktivnom slušanju. Prestani da smišljaš svoju sledeću rečenicu ili odgovor. Prestani da deliš savete, sem ako ih neko od tebe eksplicitno traži. Nije ni malo lako, ali videćeš da aktivno slušanje bez prekidanja čini da se zbližiš s ljudima mnogo više i autentičnije, i da ih zaista razumeš, a ne samo čuješ. Uz ovo aktivno slušanje, pripazite da čak i kada vas neko pita za mišljenje obratite pažnju da ne odgovarate u afektu, jer reči režu kao nož kroz puter, a često ih ni ne mislite zaista.

DONIRAJ NOVAC ILI VREME
Izdvoji makar 5 minuta da ovog avgusta uradiš nešto lepo za nekog drugog. Možda je to davanje krvi, pretplata na magazin LiceUlice, odlazak u kafić 23 ili pomoć u prikupljanju garderobe za dom za nezbrinutu decu. Pomozi onome kome možeš, jer često nećeš moći onome kome hoćeš.

AKCIJA LISTA
Sve ove liste možeš da baciš u smeće bez akcije. Znanje o tome da ovo treba da odradiš nije isto što i odrađivanje svega ovoga, deo po deo. Tako da, hajde danas ispuni jednu stavku sa tvojih spiskova i započni promenu! Nemoj da čekaš septembar, bre! Ma koliko da su dobro isplanirani, poslovi se neće sami odraditi. Tako da, put pod noge, vetar u leđa i s reči na dela!

The post Đavo je odneo šalu appeared first on Jovana Miljanovic.

Viewing all 268 articles
Browse latest View live