Quantcast
Channel: Jovana Miljanovic
Viewing all articles
Browse latest Browse all 268

Naša pogrešna uverenja i šta s njima

$
0
0

Kada vodiš bloga, postaneš neka vrsta javne ličnosti mikro niši, pa onda ljudi koji te ne poznaju prave razne pretpostavke o tebi koja te mogu nasmejati, iznervirati ili oboriti s nogu 🙂 Evo nekih od najluđih koja sam do sada čula:

  1. Dečko joj plaća sva putovanja, sponzoruša jedna!
  2. Lako je njoj, mlada, lepa, svet joj je pod nogama!
  3. Sigurno joj sve te “zajebancije” finansiraju mama, tata, dečko…
  4. Lako je njoj, ona je iz Beograda.
  5. Sve to što ona priča uopšte nije primenljivo u realnom životu.

Šalu na stranu, mogu da razumem zašto bi neko mogao da pomisli da se samo zezam i putujem, nakon što pogleda moj Instagram nalog ne znajući ništa o meni pre toga i vidi da puno putujem po raznim destinacijama, a ni ne pogleda ni blog ni priču iza toga. Ali odlika zdrave, prave, edukovane osobe nije da zaključi za nekoga koga ne poznaje da je sponzoruša na osnovu par fotografija, zar ne? Posebno kada se taj neko nije ni iscimao da pogleda čime se ta osoba bavi, šta radi, već na osnovu toga što vidi mladu devojku na luksuznom putovanju automatski zaključuje da nema šanse da je ona sama sebi to uspela da priušti sa samo 27 godine.

Sigurna sam da osobe koje to izgovaraju nisu pogledale video ispod 😉

Da li se prepoznajete u ovome, da li za vas neko pravi slične pretpostavke ili ste možda baš kreator istih?

U svakom slučaju, bitno je da znamo da te pretpostavke proizilaze samo iz nečijih uverenja (Mlada, zgodna devojka ne može da bude uspešna) ili zavisti, (Volela bih da sma kao ona, ali me mrzi da se potrudim), jer se tako nećemo stresirati zbog degutantnih komentara, već ćemo imati saosećanja prema ljudima koji tako nešto  poput besplatnog putovanja nisu iskusili i verovatno sa takvim stavom nikada i neće 🙂 To što on oni iz svog iskustva nisu mogli da dožive da jedna obrazovana, zdrava, prava mlada devojka samostalno ostvaruje svoje zacrtane ciljeve, besplatno studira, putuje, ulaže u edukacije i rad na sebi, to ne znači da tako nešto ne postoji. Samo ne postoji u njihovoj relanosti. Njihova realnost samo je jedan pogled kroz prizmu njihovog iskustva i oni su zaista ubeđeni da je to tako.

Hajde da uzmemo još jedan primer. To što u vašem okruženju nemate nikoga ko nije iz Beograda, a uspešan je, ne znači da to ne postoji. Moji najuspešniji prijatelji su iz Pirota, Kraljeva, Niša i Leskovca, pa vi vidite. Pogledajte na primer priču o Urošu Miljakoviću. Dečko je iz Pirota, odličan student FONa, gitarista, profesionalni karatista, idejni kreator prve karate igrice na svetu i još mnogo toga. Znači sve se može kad se hoće! To što vi ne možete, ili neko iz vašeg okruženja ne može ne znači da ostali takođe to nešto nisu sposobni da urade.

Svi smo mi skloni tome da dopunjavamo ono što ne znamo. Tako je nekom ko vidi ovu sliku na mom Instagramu lakše da zaključi da je neko sponzoruša (jer se “edukuje” žutom štampom) nego da se potrudi da istraži kako taj neko putuje besplatno, da se edukuje na primer o blogovanju, digitalnom marketingu, globalnom nomadstvu, saradnjama sa turističkim organizacijama itd.

Niko ne želi da se oseća loše, to nam je svima zajedničko. Zato je lakše nalepiti etiketu na nekoga i osetiti se na trenutak da nisi baš toliki luzer koliki objektivno jesi, a pri tom se osloboditi obaveze da nešto preduzmeš da promeniš svoje trenutno stanje (s*anje).

Ukoliko želite da prekinete da dozvoljavate vašim uverenjima da preuzimaju primat u kreiranju života kakvog želite za sebe pokušajte da ne pravite pretpostavke. Najbolji recept za to je sledeća vežbica koju sam naučila na NLP Practitioner kursu.

KAKO OVA UVERENJA UOPŠTE NASTAJU?

Naša uverenja nastaju rano u detinjstvu, kada nam roditelji, prijatelji, porodica daju razne savete i izgovaraju floskule koje zapravo i nemaju toliko primene na nas same, već proizlaze iz njihovog životnog iskustva i njihove verzije realnosti. Kasnije se uverenja nadograđuju u školi kada nešto probamo, izblamiramo se, ne uspe nam iz prve, pa zaključimo na primer da smo loši javni govornici ili dobijemo strah od koluta u napred, koji nas posle koči da na treningu probamo nešto novo čak 10 godina kasnije.

KAKO NAM SLUŽE NAŠA UVERENJE?

Naša uverenja nas drže u našoj zoni komfora, što znači da možemo da doživotno čamimo u ulozi žrtve, ne preuzimajući odgovornost za naš život i za naše akcije. Ono što nas drži zarobljenim tu je strah od promene, strah od nepoznatog, ili strah od toga šta će se se desiti ako nešto probamo i ne uspemo.

Sva naša uverenja nam iz nekog razloga služe, zato ih se i držimo. Bitno je da sami sa sobom osvestimo zašto ih se držimo i šta ona za nas lično znače.

ŠTA MORA BITI ISTINITO DA BI OVA REČENICA IMALA SMISLA?

Hajde da uzmemo primer iz života. Dakle, na Instagramu si, vidiš neku sliku, doneseš neki zaključak baziran na svojim uverenjima, prošlim događajima u tvom životu ili tvojoj realnosti. Međutim, hajde da se sledeći put pre nego što doneseš zaključak zapitaš da li je to baš tako, odnosno šta tačno mora da bude istina da bi tvoja pretpostavka imala smisla. Dakle, nemoj odmah da interpretiraš i donosiš neosnovane zaključke, već budi jači od svojih uverenja.

Ne pretpostavljaj, već uvek i pitaj! Ne samo da ćeš naučiti nešto novo, već možda dobiješ i uvid koji ćeš da iskoristiš konkretno u svom životu.

KAKO SE RAZBIJAJU POGREŠNA UVERENJA?

Primer: Vidiš fotografiju lepe mlade devojke na Instagramu u luksuznom hotelu i automatski zaključuješ da mora biti da je sponzoruša. Zastani za trenutak i pokušaj da preispitaš svoja uverenja pitanjima:

Na osnovu čega si zaključio da je ova devojka sponzoruša?
Šta te tačno navodi na taj zaključak?
A kako ti tačno znaš kako izgleda sponzoruša, šta radi, gde, i sa kim ona putuje?
Zar baš nikada nisi video mladu devojku koja radi kao konj i luksuzno putuje?

Naša uverenja su naše istine. Treba osvestiti ona od njih koja nas ne pokreću napred, već guraju nazad. Zapitajte se koliko vaša uverenja koče vas da živite život kakav ste oduvek želeli?

Da saznate više o uverenjima, ali i puno toga korisnog dođite na NLP Pracititoner sa popustom od 10% ako se javite do 1.marta u HR Centru i kažete da ste došli preko ovog posta.

Da naučite više o tome kako da besplatno putujete kliknite na blog post ispod.

Kako da putuješ besplatno?

The post Naša pogrešna uverenja i šta s njima appeared first on Jovana Miljanovic.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 268