Danas svi pričaju o wellbeingu, koji god ženski magazin da otvorite wellbeing je glavna reč koja neprestano iskače sa svih stranica. Ova reč definitivno bolje prodaje hranu, kozmetiku, garderobu, putovanja, pa nije ni čudno što je svi koriste šakom i kapom.
Šta je zapravo taj Wellbeing o kome svi pričaju i kako održati balans uma i tela?
Ako mene pitate, magični miks je zdrava ishrana, vežbanje, meditacija, okruženost pozitivnim ljudima i rad na onom što voliš, što te čini srećnim i od čega možeš da živiš. Zvuči jednostavno, ali nije lako.
Da li je moguće dugoročno održati wellbeing?
Da, ali to ne znači da neće biti dana kada ste pod stresom i kada vam nije ni do čega.
Kolika je uloga ishrane i fizičke aktivnosti u dostizanju well-being-a?
Hrana koju unosimo u sebe je gorivo koje treba da nas sprovede kroz dan. Ako jedeš polu gotovu hranu iz plastičnih kutija kojoj treba podgrejavanje u mikrotalasnoj, razne minut supe i nudle, onda nije ni čudo što nemaš energije i zdravlje ti se raspada. Gledaj na hranu kao na energiju. Kakvu energiju daješ svom telu i koja očekivanja imaš od njega? Isto važi i za treninge, vežbe disanja, meditaciju. Prosto je, ali ne i jednostavno, jer puno ljudi već godinama nalazi izgovore kada je u pitanju sopstveno zdravlje. Ishrana bez fizičke aktivnosti vam neće doneti dobre rezultate, dok vežbanje bez prave ishrane, može biti čak i opasno po zdravlje.
Ukoliko ne znaš ništa o pravilnom vežbanju, možeš naći ama baš sve potrebne informacije na blogu moje prijateljice Nade!
Kolika je uloga odmora u postizanju wellbeinga?
Moć pauze je nešto o čemu se tako retko priča. Ne treba da čekamo da doživimo burnout ili se razbolimo da bismo počeli da razmišljamo o tome kako sve odmaramo svoje telo i puštamo ga da predahne. Odličan video na tu temu je dala Marie Shriver.
Omiljeni deo:
“Pausing allows you to take a beat – to take a breath in your life. As everybody else is rushing around like a lunatic out there, I dare you to do the opposite.”
Kao što Maria kaže u videu, danas komuniciramo 24h kroz sms, mejlove, chatove, slack, whatsapp, viber, messanger, snapchat, instagram… Lista je beskonačna. Ne možemo da promenimo smer u kome svet ide ni da ga inorišemo, ali moramo da osvestimo kako stalna dostupnost deluje na naše zdravlje i da uradimo ono što možemo da se zaštimo od burnouta.
Uz sve to, dosta nas se suočava i sa osudom okruženja, ako ne radiš dovoljno po njihovim standardima, ne cimaš se više od ostalih i nemaš stalno odgovor na pitanje: A ŠTA JE SLEDEĆE? smatraju te ludakom.
Mene je dosta prijatelja osuđivalo jer radim od kuće, iz kafića, menjam mesto boravka nekoliko puta godišnje. To ljudima smeta, jer oni najviše vole da su svi podjednako očajni kao oni na nekom poslu od 9 do 6 za minimalac, da krive šefa, sistem i državu, umesto da uzmu svoj život u svoje ruke i urade šta žele. Onda im ti deluješ da nemaš pravo da budeš umoran, jer ne radiš dovoljno po njihovom vremenu Simpatično, ali ne padam više na tu osudu. Svako je kovač svoje sreće, pa ili radi to što voliš, ili nađi nešto bolje, ili ućuti i prestani da se stalno žališ, ako nećeš ništa da promeniš.
Fun Fact: Da li ste znali da su pušači mnogo produktivniji na poslu? Ne, nije u pitanju tajni sastojak cigara, već činjenica da prave češće pauze nego nepušači. Skrenu misli s posla, popričaju i provetre um, pa se vrate radu odmorniji.
Ako nisi pušač, to ne znači da ne treba da imaš svoj lični timer za pauzu, koji će na 45min da te podseti da ustaneš, istegneš se, pomeriš ruke, vrat i leđa. Odličan način da se promrdaš je i yoga za stolom.
Kako ja postižem lični wellbeing?
- Kroz konekciju sa drugima i aktivno slušanje drugih. Ne mislim na slušanje drugih dok odmah smišljaš šta da im odgovoriš, kako da ih posavetuješ ili slično. Nemoj davati savete za nešto ako nisi upitan. Samo zato što ti znaš šta bi uradio u toj situaciji, ne znači da je neko spreman i voljan da te čuje. Može da te sasluša, ali da te čuje je već druga stvar. Zato, saveti se daju samo kada ih neko eksplicitno traži. U suprotnom, keep your mouth shut, and just listen.
- Kroz vežbanje joge održavam smireni um, istegnuto telo i zdrav osećaj samopouzdanja kroz rad i ulaganje vremena u svoje zdravlje.
- Kroz meditiranje dolazim do boljeg, oštrijeg fokusa sa samo 5 min dnevno uloženih u to. Koristim aplikacije Calm i HeadSpace.
- Kroz čitanje knjiga, blogova, newslettera učim stvari koje nisam znala o svetu oko sebe. Omiljeni su mi Seth Godin, WaitButWhy, Mark Manson. Kada su u pitanju knjige, čitam razne autore i teme, posebno volim biografije uspešnih ljudi.
- Kroz planiranje putovanja radim na otkrivanju novih kultura, načina života, ishrane, druženja. Trenutno živim u Londonu, ali planiram da ceo novembar provedem na Tajlandu, pa mi šaljite vaše preporuke.
- Kroz kuvanje pronalazim mir, sreću, zadovoljstvo, uživanje u mirisima, ukusima, teksturama, bojama. Najviše volim da se igram sa začinima, pečenim zezancijama i salatama.
- Kroz nesebično davanje pronalazim smisao življenja. Nema lepšeg osećaja nego kada se nekim podeliš nešto što znaš, imaš ili umeš. Otud vas i ovde podstičem da izdvojite svojih 5min i jednom u 3 meseca date dobrotvorno krv. Ako se pitate kako to izgleda možete pročitati ovde.
- Pogledam unutra i popričam sama sa sobom svaki dan. Da vidim kako se osećam, da li imam neke zdravstvene probleme, da li se osećam energično, srećno, zahvalno, zadovoljno ili ima potrebe za nekim promenama u načinu života ili ishrane.
- Volim da otkrijem ponovo svoje stare, zaboravljene talente, kao što je slikanje i skijanje. Šta je to što si voleo da radiš kad si bio dete, u čemu si uživao? Možda je vreme da se toga podsetiš.
Nadam se da te je ovaj tekst podstakao da konačno uzmeš vreme za sebe! Pauza nije tu da te uspori, već da ti pomogne da zadržiš zdravlje, fokus i što pre stigneš do svog cilja!
Ovaj tekst je deo projekta Coca-Cola Bloggers Network Adria.
The post Šta je i kako postići wellbeing? appeared first on Jovana Miljanovic.